Kongo hlásí třetí oběť eboly. Lékaři bez hranic vysílají na pomoc speciální tým

V Kongu se opět šíří virus ebola, který si s největší pravděpodobností vyžádal už tři mrtvé. Přítomnost viru byla laboratorně potvrzena u jedné oběti, oznámila dnes Světová zdravotnická organizace (WHO).

Kinshasa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

ilustrační foto | Foto: Jerome Delay | Zdroj: ČTK

Světová zdravotnická organizace potvrdila jeden případ eboly v Likati v provincii Bas Uele na severu Demokratické republiky Kongo. Celkem se prošetřuje devět případů, z toho tři úmrtí. Lékaři bez hranic (MSF) proto vyšlou v sobotu 13. května do Likati tým čtrnácti spolupracovníků, aby zahájil krizový zásah.

S týmem Lékařů bez hranic pojede také desetičlenný tým ministerstva zdravotnictví a krizový zásah se bude odehrávat v součinnosti s ministerstvem zdravotnictví Demokratické republiky Kongo.

Ve skupině budou lékaři, zdravotní sestry, logistici, experti na vodu a sanitaci, osvětoví pracovníci a epidemiolog.

Společně s organizacemi, které už v oblasti pracují, tým Lékařů bez hranic zhodnotí situaci a na základě zjištění na místě se rozhodne, zda postaví centrum pro léčbu eboly, ve kterém by zdravotníci poskytli péči lidem nakaženým ebolou nebo těm, u nichž bude podezření na nakažení virem.

15 tun zdravotnického vybavení

Pokud to bude nutné, Lékaři bez hranic budou rovněž pomáhat místním zdravotnickým střediskům s triáží a přesměrováním nakažených pacientů (nebo pacientů s podezřením na nakažení) do příslušných zařízení. Organizace je kromě toho také připravena zavést mobilní monitorovací systém a zajistit, aby v celé oblasti byla přijata hygienická opatření pro zastavení šíření nemoci.

Lékaři bez hranic zároveň pošlou z Kinshasy do oblasti patnáct tun zdravotnického a logistického vybavení, které umožní týmu v Likati okamžitý zásah.

Ebola (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Testy byly provedeny na devíti lidech z oblasti Dolní Uele, která leží na severovýchodě země. Pacienti vykazovali známky nakažení - s horečkami a krvácením.

"Naše země musí čelit případům nákazy virem ebola, které mohou ohrozit zdraví veřejnosti a které jsou krizí mezinárodní důležitosti," uvedlo v prohlášení konžské ministerstvo zdravotnictví.

Mluvčí WHO v Kongu Eugene Kabambi řekl, že nákaza se potvrdila ve velmi odlehlé oblasti, kde jsou lesy, což označil za štěstí v neštěstí.

Ebola v Kongu propukla už poosmé, což je nejvíce ze všech zemí na světě. Nemoc byla poprvé zaznamenána v hustých tropických pralesech v roce 1976. Název ebola byl odvozen od řeky Ebola, která se v oblasti nachází.

Poslední epidemie eboly se v Kongu rozšířila v roce 2014 a podle úředních údajů zabila 49 lidí. Dlouhá zkušenost s touto nemocí však podle agentury Reuters pomohla Kongu řešit epidemii efektivněji než jiné země.

O použití vakcíny rozhodne WHO

Světová aliance pro vakcinaci GAVI v reakci na nejnovější případy nákazy v pátek oznámila, že disponuje 300 tisíci dávkami vakcíny proti ebole, které je schopna dodat v případě epidemie. Vakcína, která je známá pod názvem rVSV-ZEBOV, podle klinických studií zveřejněných v prosinci před nákazou chrání dobře. Zda, popřípadě kdy, bude vakcína použita, o tom podle GAVI rozhodne WHO.

Ebola je jednou z nejobávanějších nemocí na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Ojediněle ebolu na člověka přenáší zvířata, například opice či netopýři.

Nejhorší epidemie se rozšířila od začátku prosince 2013 v západní Africe. Ebole za více než dva roky podlehlo přes 11 tisíc lidí z více než 29 tisíc nakažených, což bylo nejvíce v historii této nákazy.

 

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme