V Košicích začal proces s policisty, kteří týrali romské děti

V Košicích začal soud s desítkou slovenských policistů. Jsou obžalováni z týrání a ponižování zadržených romských chlapců na tamní policejní služebně. Vulgární nadávky, kopání do zadržených a nucení ke vzájemnému fackování a svlékání do naha si natáčeli a fotili. Nahrávky později zveřejnila média.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | Foto: Fotobanka stock.xchng

Šest romských chlapců ve věku od 10 do 16 let se na policejní stanici dostali kvůli loupežnému přepadení 66tileté důchodkyně. Za tento trestný čin už je soud také potrestal. Tehdy šestnáctiletý chlapec si už odpykává dvou a půlletý trest ve vězení pro mladistvé. Dalším dvěma mladíkům soud uložil podmínečné tresty. Tři nejmladší se kvůli nízkému věku trestům vyhnuli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projednávání u soudu sleduje redaktorka Slovenského rozhlasu Antonia Dešková

Podle košické spolupracovnice Českého rozhlasu Antonie Deškové obviněným policistům za týrání romských clapců hrozí tresty od 4 do 12 roků vězení. Všichni obvinění vinu popírají. Tvrdí, že nic neviděli, anebo že na záznamu nejsou oni.

Sedm policistů už bylo postaveno mimo službu. Pracovní poměr jim ukončil bývalý ministr vnitra Robert Kaliň hned po propuknutí kauzy. Zbylí tři obvinění jsou nadále v řadách policie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní proces údajné šikany romských dětí východoslovenskými policisty. Téma pro bývalého zpravodaje ČRo na Slovensku Lubomíra Smatanu.

Všichni policisté jsou obžalováni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a čtyři z nich i z vydírání. Přitěžující okolností je podle obžaloby i rasová nenávist, osobitý motiv jejich činu a věk obětí.

Podle bývalého zpravodaje ČRo na Slovensku Lubomíra Smatany ale slovenská veřejnost není ve vyložené opozici vůči konání policistů.

„Lidé jsou si vědomi faktu, jakým problémům musí tamní policisté čelit. Dětská kriminalita je obecně na východě Slovenska velká a častokrát špatně postižitelná, jelikož ke zločinům jsou často nabádané právě děti mladší patnácti let,“ uvedl Smatana v Ozvěnách dne.

Ľubomír Smatana, Lukáš Vincourek, Lenka Rafaelová, Antonie Dešková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme