V kosovské válce měl prsty bin Ládin, tvrdí Miloševič

Slobodan Miloševič tvrdí, že do událostí před válkou v Kosovu zasahoval Usáma bin Ládin. Nejhledanější terorista světa a jeho organizace Al-Káida měli podle jugoslávského exprezidenta spojení s albánskými partizány. Miloševič to prohlásil před haagským tribunálem při křížovém výslechu kosovského obránce lidských práv Sabita Kadriua.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Alexandr Pícha

Miloševič před mezinárodním tribunálem v Haagu prohlásil, že má tajnou zprávu FBI, která dokazuje účast Usámy bin Ládina na válce v Kosovu. Soud byl Miloševičovou výpovědí překvapen a předseda tribunálu Richard May se ho proto zeptal, odkud o zprávě FBI ví. "Mám tento dokument s sebou a chci ho zaregistrovat jako důkazní materiál," prohlásil Miloševič a současně zvedl zprávu ze svého stolu. Tribunál zmíněný dokument zaregistroval.

Už v době přípravy svého procesu Miloševič poukazoval na vazby mezi bin Ládinem a kosovskými bojovníky za nezávislost. V dalším komentáři dodal, že bin Ládin poskytoval Kosovské osvobozenecké armádě finanční prostředky. Sabit Kadriu označil Miloševičova tvrzení za výtvor jeho fantazie.

Bývalý jugoslávský prezident čelí před mezinárodním tribunálem 66 obviněním z válečných zločinů, kterých se měl dopustit v 90. letech během válečných událostí v Bosně, Chorvatsku a v Kosovu. Na každý z těchto zločinů se přitom vztahuje doživotní trest.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme