V kosovských volbách zvítězila strana premiéra Thačiho

Kosovská volební komise oznámila výsledky nedělních parlamentních voleb. Podle očekávání v nich zvítězila Demokratická strana Kosova premiéra Hashima Thačiho.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Favoritem kosovských voleb je Demokratická strana Kosova Hashima Thačiho (na snímku)

Favoritem kosovských voleb je Demokratická strana Kosova Hashima Thačiho (na snímku) | Zdroj: ČTK

Demokratická strana získala 33 procent hlasů, zatímco její konkurentka Demokratická liga Kosova jen necelých 24 procent.

Do parlamentu se dostane ještě strana Vetevendosija kosovských ultranacionalistů s 12 procenty, Aliance pro budoucnost Kosova, která získala 11 procent, a Aliance pro nové Kosovo se 7 procenty hlasů.

Mezi těmito menšími stranami bude hledat spojence sestavovatel příští vlády – pravděpodobně premiér Hashim Thači.

Falšování hlasů

Volby ale provázely krádeže hlasů. Vedoucí pozorovatelské mise poslanců Evropského parlamentu Doris Packová potvrdila, že ke krádeži došlo ve dvou ze 37 kosovských okresů. Podezření vzniklo na základě téměř stoprocentního hlasování pro jednu politickou stranu a rekordní účasti.

V jedné volební místnosti dokonce zaznamenali účast 149 procent. Videozáznam pak potvrdil, že členové komise sami vyplnili hlasovací lístky a volby zfalšovali. Tyto případy ale nebudou mít na celkový výsledek vliv. Pozorovatelé jinak kosovské volby označili za dobře zorganizované a překvapivě klidné.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme