V Kosovu se jen málokdo dobrovolně vzdá své zbraně

V Kosovu končí amnestie pro ty, kdo dobrovolně odevzdají zbraně. Amnestii na měsíc vyhlásili představitelé mezinárodních sil rozmístěných v této jihosrbské provincii s cílem přispět ke stabilizaci situace. Celá akce ale skončila spíše neúspěchem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KFOR, vojáci na automobilu

Vojáci KFOR, kteří provádějí v domech příslušníků obou etnik každodenní namátkové kontroly, nacházejí i samopaly, kulomety, granáty, miny i protitankové střely. Proto vyhlásili jednoměsíční amnestii. Na sběru zbraní se podíleli i vojáci 1. československého praporu v Kosovu. Jak ale pro Český rozhlas uvedl náčelník štábu major Střecha, úspěch celé operace nebyl příliš velký. "Ta úspěšnost nějak zvlášt velká nebyla, kromě několika granátů a zbytků munice, která tady zbyla z válečného konfliktu, se v podstatě nic velkého neobjevilo."

Odevzdané zbraně budou zničeny, ovšem drtivá většina ilegálně držených zbraní mezi kosovskými Albánci i Srby stále zůstává. Podle majora Střechy tak budou akce na vyhledávání všech druhů zbraní pokračovat. "Tato amnestie byla projevem tolerance a dobré vůle jednotek KFOR směrem k místním občanům a samozřejmě dál bude následovat každodenní rutinní práce a vyhledávání těchto zbraní, protože všechny příznaky hovoří o tom, že zbraně mezi lidmi jsou."

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme