V Krakově pokračuje neformální summit Severoatlantické aliance

V Krakově pokračuje druhým dnem neformální summit Severoatlantické aliance za účasti ministrů obrany. NATO jedná především o dalším vývoji operace v Afghánistánu. Dalším tématem krakovské schůzky je spolupráce Aliance s Gruzií a Ukrajinou. Ministři obrany Polska a Spojených států na summitu hovořili také o protiraketovém štítu v Polsku a Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Krakov | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Ministři obrany členských zemí NATO se shodli, že operace v Afghánistánu je nejdůležitějším úkolem v tomto roce. Aliance musí zajistit bezpečný průběh tamních voleb a k tomu potřebuje posílit své jednotky.

NATO proto jedná i s nečlenskými zeměmi - s republikami Střední Asie a Ruskem, které souhlasí s tranzitem vojenských dodávek přes své území. Zázemí a zásobování jsou velkým problémem mezinárodních sil v Afghánistánu.

Spojené státy ještě nemohou dát odpověď, co bude s protiraketovým štítem v Polsku a Česku. Staronový americký ministr obrany Robert Gates žádá své evropské spojence - zejména Polsko a Česko - o trpělivost.

Nová americká administrativa analyzuje projekt protiraketové obrany a své stanovisko oznámí po důkladném prozkoumání všech aspektů. Podle většiny polských i zahraničních komentářů to znamená, že prezident Barack Obama odložil k ledu projekt svého předchůdce George Bushe.

Washington má teď trochu jiné priority - například boj s ekonomickou krizí a zlepšení vztahů s Ruskem, které s protiraketovým štítem kategoricky nesouhlasí.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme