V Kyjevě chystá opozice další demonstraci. Na podporu zbité novinářky

Ukrajinská opozice svolala do centra Kyjeva další protivládní demonstraci. Chce na ní odsoudit nedávný útok na reportérku a opoziční aktivistku Teťjanu Čornovolovou. Ve středu jí nedaleko Kyjeva přepadli neznámí útočníci a způsobili jí vážná zranění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrace v Kyjevě

Protivládní demonstrace v Kyjevě | Foto: Sergei Grits | Zdroj: ČTK

„Lidé, kteří stojí za touto hlubokou hospodářskou a ekonomickou krizí a za bitím novinářů, musí nést odpovědnost. A nejen ti, kdo plní příkazy, ale i ti, kdo rozkazy k bití lidí dávají,“ řekl na tiskové konferenci v Kyjevě i opoziční vůdce Vitalij Kličko.

Útok na novinářku vyvolal nové protesty v Kyjevě, kde se demonstranti už přes měsíc domáhají odstoupení vlády. Demonstranti dnes také plánují pochodovat k rezidenci ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Policie už zadržela dva podezřelé z útoku na novinářku Černovolovou, po třetím se pátrá. Všichni čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví.

Zatímco opozice za napadením vidí mstu státní moci, vyšetřovatelé připouštějí i agresivní útok bez politického pozadí.

Stovky lidí ve čtvrtek protestovaly před ukrajinským ministerstvem vnitra. V rukou drželi portréty zmlácené novinářky, která pořád leží na jednotce intenzivní péče.

Novinářku totiž brutálně zbili v den, kdy se objevil její článek o majetkových poměrech vysokých vládních činitelů, například ministra vnitra.

Podle některých ukrajinských médií ale nešlo o plánované zastrašení reportérky. Pachatele, kteří jí napadli, měl rozzuřit fakt, že jim poškodila drahý vůz. Novinářka si totiž myslela, že ji sledují.

Střety proevropských demonstrantů s ukrajinskou policií | Foto: ČTK/AP, Efrem Lukatsky

Protesty na Ukrajině propukly koncem listopadu, kdy Janukovyč nečekaně ohlásil, že nepodepíše připravenou asociační dohodu s Evropskou unií.

Spekuluje se, že tak učinil na nátlak Moskvy, která hrozila odvetnými opatřeními s dopady na ukrajinský obchod, a kvůli špatnému stavu hospodářství.

Náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva od té doby plnily statisíce demonstrantů požadujících odchod vlády a návrat k proevropskému kurzu.

Olga Kořánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme