V Kyjevě panuje nervózní klid, centrum města hlídají bojová vozidla

Do centra Kyjeva vjela armádní bojová vozidla. Mají udržet klid a pořádek při nadcházející podzimní schůzi ukrajinského parlamentu. Včera na ostrahu útočili nacionalisté a jeden hodil na příslušníky Národní gardy granát. Tři lidé na následky zranění zemřeli, 140 jich utrpělo zranění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petro Porošenko položil svíčku na místě, kde zemřel příslušník Národní gardy

Petro Porošenko položil svíčku na místě, kde zemřel příslušník Národní gardy | Zdroj: Reuters

V centru Kyjeva dnes podle zpravodaje Českého rozhlasu panuje klid, i když v ulicích je znát přítomnost bezpečnostních sil.

„Situace se může velmi rychle změnit. Včerejší útok nikdo nečekal, přesto byl velmi dramatický. Ukrajina, nejenom na východě, je takový soudek se střelným prachem, který hrozí kdykoliv explozí násilí, a proto jsou lidé tady v Kyjevě obezřetní,“ popisuje zpravodaj.

Výbuch granátu, vrženého údajně extremistou z nacionalistické strany Svoboda, má už tři oběti. Jeden příslušník Národní gardy zemřel v pondělí hned na místě výbuchu, další dva během dneška podlehli zraněním v nemocnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Kyjevě po včerejším útoku nacionalistů informoval přímo z místa zpravodaj Vít Pohanka

Ukrajinská policie po útoku zadržela 31 podezřelých, ve vazbě zůstalo 18 lidí. Jedním z nich je údajný útočník Ihor Humeňuk, příslušník dobrovolnického praporu Sič, který je součástí zásahových jednotek ukrajinského ministerstva vnitra. Podle zatím nepotvrzených se k odpovědnosti za útok přiznal.

Existence nacionalistických uskupení, jako jsou Svoboda nebo Pravý blok, oslabuje kyjevskou vládu a nahrává Rusku, které tvrdí, že na Ukrajině vládnou fašistické síly. I když nacionalisty podporuje jen pár procent voličů, jsou schopní na sebe výrazně upozornit.

Na východě Ukrajiny začalo platit příměří

Ode dneška má také na východě Ukrajiny panovat nové příměří. Podle shodného vyjádření obou znepřátelených stran se zatím zdá, že klid zbraní skutečně nikdo neporušil. Potvrzují ho i zahraniční pozorovatelé.

„Když jsem se před rokem hlásil z Kyjeva a potom z Doněcku, právě začalo platit jiné příměří, dohodnuté v Minsku, a od té doby se toho moc nezměnilo. Proto bych byl opatrný s nějakým optimismem, že právě tohle příměří opravdu vydrží a že něco změní,“ podotýká zpravodaj ČRo.

ČTK, ČRo, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme