V Kyjevě se sešly desítky tisíc lidí na podporu vlády. Od opozice je dělí policie

V centru ukrajinského Kyjeva se dnes sešla demonstrace na podporu prezidenta Viktora Janukovyče a vlády. Koná se jen několik stovek metrů od opozičního tábora, a policie je proto v pohotovosti. Na obou demonstracích jsou desítky tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Kyjevě stojí mezi tábory provládních a protivládních demonstrantů | Zdroj: Reuters

Provládní demonstrace je od té protivládní na náměstí Nezávislosti oddělená ve dvou řadách policejními autobusy. Navíc mezi oběma tábory stojí nastoupení policisté.

Demonstranti, kteří přišli podpořit vládu Viktora Janukovyče, zcela zaplnili Evropské náměstí a přilehlé ulice, jsou jich desítky tisíc. Lidé jsou vybaveni modro-žlutými, tedy ukrajinskými vlajkami, a vlajkami modrými, což jsou stranické vlajky Strany regionů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění přímo v Kyjevě sleduje zpravodaj ČRo Martin Dorazín (16:37)

Mezi demonstranty jsou vidět i proevropská hesla typu: ‚Vybudujeme evropskou Ukrajinu tady u nás, kvůli tomu nemusíme do Evropské unie‘. Vláda premiéra Mykoly Azarova i sám Viktor Janukovyč oficiálně deklarují, že jsou pro podpis asociační dohody s Evropskou unií a pro cestu, která vede směrem do Bruselu, nikoli do Moskvy. Opoziční tábor tomu ale nevěří.

Ten navíc nadále protestuje na nedalekém náměstí Nezávislosti. Demonstrantů je tam dnes odhadem stejně jako těch provládních. Odpůrci vlády Viktora Janukovyče drží vlajky ukrajinské a ty Evropské unie.

Do Kyjeva dnes také přijede předseda zahraničního výboru české sněmovny Karel Schwarzenberg z TOP 09. Setkat se chce s opozicí na náměstí Nezávislosti, kterou hodlá podpořit. Hodlá se ale také podívat na provládní demonstraci.

OBRAZEM: Dvě Ukrajiny v Kyjevě očima zvláštního zpravodaje ČRo

Číst článek

Policisté v Kyjevě stojí mezi tábory provládních a protivládních demonstrantů | Foto: Reuters

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme