V Kyjevě stojí 'nový majdan.' Protestující požadují reformy a rázné akce proti korupci

Nový majdan – tak říkají demonstranti stanovému táboru, který vyrostl před parlamentem v ukrajinském Kyjevě. Zůstává tu asi dvě stě lidí, mezi nimi veteráni dobrovolnických praporů z války na Donbase. Požadují hlavně větší úsilí v boji proti korupci a rychlé zrušení poslanecké imunity.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující dav v blízkosti kyjevské budovy parlamentu

Protestující dav v blízkosti kyjevské budovy parlamentu | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

O ruce ani rady tady není nouze, jeden stan staví i patnáct lidí, mezi nimi Vladimír Pleven. „Budeme tady sedět tak dlouho, jak bude potřeba. Měsíc, rok, nebo třeba i dva roky, než dosáhneme svého,“ říká Českému rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kyjevských protestech si poslechněte v následujícím příspěvku

Sergej se tu střídá na pravidelných hlídkách. Je tady prý proto, aby bojoval za víru, pravdu a Evropu, ve které by rád viděl i Ukrajinu. „Chceme protikorupční soudy. To, aby politici přestali krást. Hlavní je, aby tady všechno konečně začalo fungovat, protože slov je mnoho, ale činy žádné,“ vysvětluje.

Účastníci protestu si stěžují, že očekávání, která měli před třemi a půl lety po demonstracích na Náměstí nezávislosti a pádu prezidenta Viktora Janukoviče, se nevyplnila. Naopak – běžný plat zůstává v přepočtu kolem osmi tisíc korun, vše kolem ale zdražilo. Politikou hýbou korupční skandály a úplatky cítí člověk i na vlastní kůži, když si musí připlatit třeba za lístky na vlak, s nimiž obchodují sami průvodčí.

Davem příznivců se tu za pomoci ochranky tlačí muž, který slibuje, že si s korupcí na Ukrajině poradí – někdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili. „Zdejším elitám chybí politická vůle a jsou nenasytné, prostě nemohou nekrást. To je jedním z největších problémů Ukrajiny. Recept by mohl být stejný, jako třeba v Polsku nebo u vás v Česku, kde transformace byla úspěšná,“ říká.

Zaujmout místo stávajícího prezidenta Petra Porošenka ale Saakašvili nechce, stačí mu, jak řekl Českému rozhlasu, se jen dostat do parlamentu a usilovat o reformy. V zemi je vlastně stále nelegálně, protože má zakázaný vstup a přes hraniční přechod navzdory pohraničníkům přenesl dav příznivců.

„Nemám žádné oficiální povolení na pobyt v zemi, ale sami vidíte reakci lidí, nikdo si mě za takové situace netroufne vyhostit,“ vysvětluje. Saakašviliho hlídá početná skupina příslušníků dobrovolnického batalionu Donbas se zkušenostmi z bojů na východě země.

Saakašviliho pochod na Kyjev. O co hraje na Ukrajině gruzínský exprezident?

Číst článek

Právě váleční veteráni z praporů Donbas, Ajdar, Azov a dalších stáli v první řadě protestů, ve kterých došlo i na potyčky s policií. Protestující tu stojí se štíty, které sebrali policistům, jen před novináři vtipkují, že je dostali darem. A do toho všeho hraje národní hudba.

Podle poslance Porošenkova bloku Mustafy Džemileva, který si po roce 1968 odseděl tři roky vězení za protest proti sovětské okupaci Československa, jsou protesty a stany před parlamentem zbytečné. „Vše, o čem se tam mluví, parlament dělá. Imunita, protikorupční soudy, to parlament řeší, jen je potřeba chovat se civilizovaně a přijímat zákony,“ vysvětluje.

Džemilev zároveň varuje před ukvapeným populismem, který je podle něj stejným zlem, jako korupce.

Tomáš Vlach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme