V Kyjevě zastřelili ruského exposlance Voroněnkova. Emigroval kvůli strachu z režimu

V centru Kyjeva byl zastřelen bývalý ruský poslanec Denis Voroněnkov. Podle agentur to potvrdila ukrajinská policie. Šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Hrycak řekl, že v centru Kyjeva byli při střelbě zabiti lidé a že na místě jsou speciální jednotky a policie. Vrah, jehož identita dosud není známa, zemřel v nemocnici. Voroněnkov na Ukrajinu emigroval kvůli obavám z ruských bezpečnostních složek. Ukrajinský prezident z jeho smrti obvinil Rusko, což Kreml odmítl jako "absurdní".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tělo zastřeleného Denise Voroněnkova. | Zdroj: Reuters

Voroněnkovu smrt už ve čtvrtek dopoledne potvrdily zdroje listu Ukrajinska pravda. "Ano, mohu potvrdit, že obětí je bývalý poslanec Státní dumy Voroněnkov," uvedl mluvčí ukrajinské policie Jaroslav Trakalo. "Vystřelil po něm neznámý člověk. Muže zabil a zranil ochranku. Ta palbu opětovala a útočníka zranila," popsal Trakalo.

Hodinu předtím o smrti Voroněnkova informoval na Facebooku ukrajinský poslanec Dmitrij Bělocerkovec. Ten uvedl, že "zabitý kolem 11:30 u hotelu Premier Palac (...) je podle předběžných informací bývalý člen ruské Státní dumy Denis Voroněnkov, který přijal ukrajinské občanství a svědčil proti Janukovyčovi."

Porošenko: Může za to Rusko

Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka je Voroněnkova smrt "činem státního terorismu ze strany Ruska, odkud (Voroněnko) musel z politických důvodů odejít." Porošenko v prohlášení uvedl, že "Voroněnkov byl jedním z hlavních svědků ruské agrese proti Ukrajině a obzvlášť role (svrženého prezidenta Viktora) Janukovyče vzhledem k nasazení ruských jednotek na Ukrajině."

Moskva Porošenkova tvrzení odmítla jako "absurdní". "Domníváme se, že veškeré falešné (zprávy), které je už teď slyšet ohledně (...) ruského zapojení, jsou absurdní," citovala agentura Reuters mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

Bývalý komunistický poslanec Voroněnkov emigroval na Ukrajinu a získal ukrajinské občanství z obavy před pronásledováním ruskými zpravodajskými službami. V únoru kritizoval ruskou anexi Krymu a přirovnal poměry v Rusku k nacistickému Německu. Tvrdil také, že Vladimir Surkov, klíčový poradce Vladimira Putina, s připojením Krymu k Ruské federaci nesouhlasil, stejně jako další lidé z Putinova nejbližšího okolí. "O anexi rozhodl jediný člověk. Všichni normální lidí jsou proti. Včetně jeho blízkých poradců," řekl Voroněnkov.

'Jsem občanem Ukrajiny'

Voroněnkov se stal ukrajinským občanem loni v prosinci. "4. prosince (2016) skončily mé pravomoci ve Státní dumě a 6. prosince jsem se stal občanem Ukrajiny," uvedl tehdy Voroněnkov v rozhovoru pro server Cenzor.net. "Ano, svědčil jsem v případu Janukovyčovy zrady. Považoval jsem za svoji povinnost pomoct (Ukrajině) a odhalit toho mizeru," potvrdil také.

Ruská prokuratura bývalého poslance obvinila z podvodů. Podle Interfaxu může být vyšetřování Voroněnkova zastaveno, jedině až Moskva získá oficiální potvrzení zprávy o Voroněnkově smrti.

ČTK, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme