V kyrgyzských volbách hlasovala více než polovina voličů

Kyrgyzstán sčítá hlasy odevzdané v nedělních parlamentních volbách. Vůbec prvních od dubnového svržení bývalého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. O obsazení nového zákonodárného sboru, který bude mít podstatně větší pravomoci než dříve, rozhodlo téměř šedesát procent voličů. Volební komise zároveň registruje stížnosti na neregulérnost hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Kyrgyzstánu se dnes konají parlamentní volby | Zdroj: ČTK

První volební odhady favorizují promoskevskou stranu někdejšího kyrgyzského premiéra Felixe Kulova. I kdyby ale získala v novém parlamentu nejvíce křesel, je zjevné, že bude muset sestavit koalici s dalšími partnery.

Kyrgyzské úřady označují hlasování, kterého se podle volební komise zúčastnilo 57 procent voličů, za historické. Postsovětská země jako jediná ve středoasijském regionu omezila pravomoci prezidenta a přešla k parlamentní demokracii.

Mnozí obyvatelé doufají, že nový premiér obnoví v zemi stabilitu a zamezí hrozbě dalších etnických střetů mezi kyrgyzským a uzbeckým obyvatelstvem.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme