V Kyrgyzstánu demonstruje opozice

O Kyrgyzstánu se loni mluvilo v souvislosti s leteckou základnou Manas, kterou Američané využívání při zásobování sil v Afghánistánu. Kyrgyzstán se loni rozhodl základnu uzavřít poté, co mu Rusko přislíbilo pomoc ve výši dvou miliard dolarů. Biškek ale nakonec své rozhodnutí změnil, když Washington souhlasil s platbou 180 milionů dolarů, aby základna mohla zůstat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za neznámou krajinou, lidmi a koňmi Kazachstánem, Kyrgyzstánem a Tádžikistánem se vydal náš kolega z oddělení přenosové výroby Libor Ščerba.

V poslední době přicházejí z Kyrgyzstánu zprávy o střetech stoupenců opozice s policií. Dnes navíc vyprší termín, do něhož měla vláda vyhovět požadavkům občanských aktivistů týkají se například snížení životních nákladů, obnovení svobody slova či propuštění a rehabilitaci politických vězňů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Kyrgyzstánu a významu této středoasijské země mluvil na Rádiu Česko Ondřej Soukup z Hospodářských novin.

O některých výhradách mluvila před týdnem na opoziční demonstraci jedna z vedoucích představitelek kyrgyzské opozice Rosa Otumbajevová: „Premiér, vláda, ti o ničem nerozhodují, naše bezpečnost je ohrožena, národní garda je v rozkladu, lidé nevědí, kde hledat zastání. Prezident si nezákonně vytvořil vlastní bezpečnostní radu a teď tvrdí, že tahle rádoby reforma zemi prospěje."

Kyrgyzstán si také tento týden připomíná páté výročí nepokojů, které v roce 2005 donutily tehdejšího prezidenta Askara Akajeva k rezignaci. A opozice plánuje další demonstrace.

Helena Berková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme