V Kyrgyzstánu kvůli šikaně dezertoval celý oddíl prezidentské ochranky

V Kyrgyzstánu dezertoval oddíl prezidentské ochranky. Podle místních médií v noci na dnešek v rozporu s vojenskými řády opustilo své stanoviště zhruba čtyřicet vojáků, kteří byli pověřeni ostrahou "státní rezidence číslo jedna", tedy sídla prezidenta Almazbeka Atambajeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadržené zbraně | Foto: Policie ČR

„Šlo o vojáky ze zvláštní jednotky ministerstva vnitra. Bylo to pro spor s velitelem praporu. Jedinou informací, kterou sdělil kyrgyzskému rozhlasu dědeček jednoho z lidí, kteří dezertovali, bylo, že spory vojáků s velitelem praporu byly již naprosto nesnesitelné. Že to byl tyran, člověk, který šikanoval způsobem, že by se i jiným, kteří normálně vojáky šikanují, zprotivil,“ říká komentátor Jan Petránek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dezerci kyrgyzských vojáků mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu publicista Jan Petránek

Podle něj vojáci prohlásili, že pokud by byl tento velitel odvolán, jsou ochotni se vrátit. Pod ním už ale sloužit nebudou.

„V žádném případě to nesouvisí s tím, že by byla ohrožena americká delegace z ministerstva zahraničí. Ta v kyrgyzské metropoli jedná o tom, zda by bylo možné prodloužit nájemní smlouvu vojenské a letecké základy Spojených států, která slouží pro přepravu vojáků, ale spíše nevojenského materiálu do Afghánistánu,“ podotýká Petránek.

Po dezertérech pátrá vojenská policie. Nikoho ale ještě nedopadla.

Helena Šulcová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme