V lanovce na Mont Blancu uvízlo 110 lidí. Šedesát pět jich vysvobodili, ostatní musejí počkat do rána

Ve čtvrtek v 16 hodin došlo z „neznámých důvodů“ k překřížení kabelů na kabinové lanovce v Horním Savojsku. Sto deset lidí tak uvízlo v kabinách nad ledovcem Mont Blanc ve výšce 3800 metrů nad mořem. K záchraně musely být přivolány vrtulníky ze tří států. Za hodinu a půl stihly vysvobodit šedesát pět výletníků. Záchranná akce helikoptér ale musela být na noc kvůli tmě a povětrnostním podmínkám přerušena. Čtyřicet pět osob tak musí čekat ve čtyřmístných kabinkách až do rána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta na Mont Blanc | Foto: Radek Jaroš

Podle některých médií je počet zachráněných nižší. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve ale později upřesnil, že zbývá zachránit už jen 45 lidí.

Ti, kteří museli zůstat v kabinách lanovky, dostali vodu, jídlo a přikrývky. Zůstali tam s nimi i záchranáři, aby mohli turisty během náročné noci uklidňovat.

„Zaměstnancům firmy Mont-Blanc se nepovedlo problém vyřešit,“ vysvětlil AFP Mathieu Dechavanne, ředitel společnosti, která lanovky provozuje. Do akce musely být povolány tři helikoptéry, a to ze Švýcarska, Francie a Itálie. „Bude to náročné, ale předpověď počasí je dobrá,“ upřesnil Dechavanne a ještě dodal, že s pasažéry jsou v kontaktu. Mají vodu a máme jak s nimi komunikovat, ale už jim začíná být dlouhá chvíle.

V Chamonix bylo zřízeno operační velitelské stanoviště pod vedením vysokohorské četnické jednotky (PGHM). Prefekt na místo odjel, aby mohl tuto „závažnou operaci řídit“.

Jak uvedl prefekt Horního Savojska Georges-François Leclerc pro agenturu AFP, kabinová lanovka „Panoramique Mont-Blanc“ spojuje l'Aiguille du Midi (3842 m n. m.) a Pointe Helbronner (3462 m n. m.). Za normálních okolností trvá přejezd kolem půl hodiny.

Vyhlídkové kabiny nabízejí výhled na ledovec a údolí Vallée Blanche a umožňuje přejezd masivu Mont Blanc z Francie do Itálie. Každá kabina může převážet čtyři osoby.

Radka Nováková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme