V Libanonu padla vláda, země je na pokraji další politické krize

Opoziční tábor v Libanonu způsobil pád vlády. Vyvrcholil tak boj o osud vyšetřování šest let staré vraždy bývalého premiéra Rafíka Harírího. Jeho syn a dnešní premiér Sa'ad Harírí se kvůli krizi předčasně vrací ze Spojených států. Cestou do Bejrútu se má zastavit v Paříži u svých francouzských patronů. Panují obavy, že politický rozkol se opět přenese i do ulic. Izraelský ministr obrany Ehud Barak už prohlásil, že situaci bedlivě sleduje také židovský stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanon 2002 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Opoziční tábor dlouhodobě tvrdí, že vyšetřování šest let starého atentátu na Rafíka Harírího je zmanipulované Západem a že je účelově namířené proti Hizballáhu.

Toto hnutí a jeho spojenci ve vládě požadovali, aby premiér v zájmu stability země ukončil spolupráci s mezinárodním tribunálem.

Dohoda ale zkrachovala. Opozice zastoupená ve vládě národní jednoty proto splnila své hrozby a všech deset jejích ministrů rezignovalo. Přidal se k nim ještě jeden člen kabinetu, což znamená pád celé 30členné vlády.

Opozice rezignace oznámila přesně ve chvíli, kdy premiér Sa'ad Harírí o krizi jednal v Bílém domě s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme