V Libanonu roste pocit bezpečnostního vakua

Munice z války na jihu Libanonu stále zabíjí. Izraelský voják dnes zahynul po výbuchu protitankové miny a tři libanonští vojáci zemřeli ve chvíli, kdy se snažili deaktivovat nevybuchlé bomby. Nevybuchlá munice zabila od konce války více než dvacet civilistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

libanonští vojáci | Zdroj: ČTK

Roste pocit bezpečnostního vakua. Zejména mezi libanonskými politiky a jejich stoupenci, kteří jsou oponenty Hizballáhu ve vztahu k pokračování nebo zastavení konfliktu s Izraelem.

Na jihu Libanonu je sice 15 tisíc libanonských vojáků, ale nemají rozkaz vyhledávat případné aktivisty Hizballáhu a jejich munici a zbraně, ani jejich tunely na jihu země, které používali v době války. Fotografie tunelů se dnes poprvé objevily v libanonských novinách.

Stále více se šíří dosud nepotvrzená informace, že Izrael dal radikálnímu šíitskému hnutí ultimátum tří dnů k předání dvou unesených izraelských vojáků mezinárodnímu Červenému kříži.

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová v Paříži vyzvala Evropany, aby se co nejrychleji angažovali v Libanonu. Varovala, že tam může vzniknout nepřehledná a nebezpečná situace.

Zda se do mírové mise v Libanonu zapojí i čeští vojáci, stále není jasné. Ministr zahraničí Cyril Svoboda upozornil, že nejdříve musíme vědět, jaký budou mít mandát. Především proto, aby nebyla ohrožena účast našich příslušníků v jiných misích.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme