V Libanonu začal poslední souboj o poslanecká křesla

Na severu Libanonu začala čtvrtá a poslední etapa parlamentních voleb. Od sedmé hodiny ranní až do šesti večer místního času lidé rozhodují o obsazení zbývajících 28 křesel ve 128členném parlamentu, ale i o míře budoucí orientace zákonodárného sboru na Sýrii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Libanonu | Zdroj: ČTK

Svůj hlas pro některého ze 107 uchazečů o 28 poslaneckých mandátů, z nichž 15 připadne křesťanům a 13 muslimům, může odevzdat 690.000 oprávněných voličů - mužů i žen starších 21 let.

Volební boj je považován za nejtvrdší a nejtěsnější v celé libanonské historii. Po prvních třech kolech hlasování potřebuje protisyrský blok v čele se synem zavražděného expremiéra Saadem Harrím získat 21 z 28 křesel, která jsou ještě ve hře, aby opozice měla v parlamentu většinu a zajistila definitivní odklon libanonské politiky od mocenského vlivu Sýrie.

Volby se v zemi konají poprvé po třiceti letech bez přítomnosti syrské armády v zemi. Většina Libanonců s ostatních částí země sedí u televizních obrazovek a sleduje průběh voleb. Mnoho lidí, kteří se vydali na nedělní procházku, má s sebou malé rádio, nebo alespoň občas zajdou do některého z obchodů, kde nepřetržitě běží zprávy.

V libanonském hlavním městě i po celé zemi panují mimořádná bezpečnostní opatření. Na severu země jsou všude viditelná přítomnost policie a armády, protože panují obavy z bombových útoků. Většina hlavních kandidátů má tělesné strážce.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme