V Libérii se tvrdě bojuje o hlavní město

Boje mezi vládními jednotkami prezidenta Charlese Taylora a povstaleckými oddíly o liberijskou metropoli Monrovii se stupňují. Situaci pozorně monitoruje Bílý dům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evakuace US ambasády v Monrovii | Zdroj: ČTK

Jak dodává ze Spojených států naše spolupracovnice Olga Baková, v bojích za uplynulý den zahynulo na sedmdesát lidí, z nichž většinu mají na svědomí minomety.

Zasažený byl i jeden z komplexů amerického velvyslanectví. "Washington se spolu s OSN snaží o zastavení palby," zdůraznil prezident Bush. Pentagon mezitím nařídil třem vojenským lodím se 4 500 vojáky přesunout se do Středozemního moře, kde budou čekat na prezidentův rozkaz. Případný přesun ze středomoří do Libérie odhadují experti na 7 až 10 dní.

Povstalci v poslední době už potřetí prorazili vládní obranné linie kolem metropole a oslabili tak naději na vyslání mezinárodních mírových jednotek a případně i amerických vojáků do země.

Za uplynulý měsíc přišlo v nových bojích dlouholeté občanské války o život asi 700 lidí, převážně civilistů. Koncem června vyzval generální tajemník OSN Kofi Annan Radu bezpečnosti, aby schválila vyslání mezinárodních sil do Libérie.

Pro jejich přítomnost v zemi se vyslovil i liberijský prezident Charles Taylor. Washington, který požaduje odchod Taylora ze země, oznámil, že Spojené státy připravily návrh rezoluce RB OSN opravňující rozmístění mezinárodních sil v Libérii. Jejich součástí by byli i američtí vojáci.

Geografické informace o Libérii naleznete zde.

Milan Kopp, Jitka Malá, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme