V liberijské Monrovii se znovu bojuje

Těžké boje mezi povstalci a vládními silami znovu propukly v liberijské metropoli Monrovii. Situace se přiostřila v době, kdy se prezident Charles Taylor sešel v hlavním městě se západoafrickými vyjednavači. Taylor v podvečer oznámil, že hodlá zmizet z politické scény 11. srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje v Libérii | Zdroj: ČTK

Vládní jednotky podle očitých svědků v sobotu zaútočily na tři klíčové mosty, které spojují centrum města s přístavem ovládaným rebely. Podle vojenských zdrojů mosty obsadily a otevřely tak cestu k hlavnímu útoku na přístav.

Pozítří by do Libérie měly přicestovat mezinárodní mírové síly. Jejich mandát schválila Rada bezpečnosti OSN. Právě příchodem mírových jednotek prezident Taylor svůj odchod podmínil.

Pro vyslání mezinárodních sil do této západoafrické země hlasovalo 12 členů Rady bezpečnosti, Francie, Německo a Mexiko se zdržely. V rezoluci Rada konstatovala, že situace v Libérii ohrožuje mezinárodní mír a bezpečnost. Mírové síly mají v zemi vytvořit podmínky pro odzbrojení, demobilizaci a ukončení občanské války. Později by měly stabilizační síly OSN napomoci k vytvoření přechodné vlády a dosažení mírové dohody.

Spojené státy vyčlenily na mírové síly 10 milionů dolarů. 2 000 příslušníků americké námořní pěchoty operují při březích Libérie, aby podpořily západoafrické sbory. Nigerijské jednotky mají vstoupit do Monrovie v pondělí.

Francie a Německo se při hlasování o rezoluci v OSN zdržely kvůli dodatku, který vyjímá americké příslušníky mírových sil z případného stíhání trestných činů před mezinárodním trestním soudem.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme