V Libyi byli uneseni dva Italové a Kanaďan. Podle médií pracovali pro letiště v Ghátu

Na jihozápadě Libye byli v pondělí ráno uneseni dva Italové a Kanaďan. Zatím není jasné, jestli jsou stále naživu a kdo je unesl. Situace v zemi se podle francouzského ministra zahraničí neusátle zhoršuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysloužilý libyjský generál Chalífa Haftar | Foto: Reuters

Oba Italové i Kanaďan pracovali podle libyjských médií pro společnost, která udržuje letiště v městě Ghát na jihozápadě Libye. To kontroluje mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty se sídlem v Tripolisu.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault považuje situaci v zemi za velmi špatnou. Kritizoval ofenzivu generála Chalify Haftara, který neuznává tripoliskou vládu a odmítá připojit své jednotky k její armádě.

Haftarovy síly bojují také o ropné terminály. Z těch chce Libye začít vyvážet ropu. Země je na vývozu ropy velmi závislá, a potřebuje proto těžbu obnovit, aby odvrátila ekonomický kolaps.

Podle francouzského ministra přísluší kontrola ropných zařízení výhradně vládě národní jednoty. S tím však Haftar nesouhlasí a chce terminály ovládnout. Kvůli jeho ofenzivě přišla Libye podle agentury Reuters na příjmech z ropy o více než 650 miliard korun.

ČRo, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme