V Libyi chtějí vypátrat, kdo může za nakažení dětí virem HIV v 90. letech

Byla to trestuhodná nedbalost, tragická náhoda nebo cynický zločin? Touto otázkou se vracíme k případu více než 400 libyjských dětí nakažených na konci 90. let virem HIV. Kaddáfího režim z toho obvinil pět bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře. Dodnes ale nikdo přesně neví, co se tehdy v dětské nemocnici v Benghází stalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětská nemocnice v Benghází | Foto: Martin Dorazín

Nemocnice pro děti. Tady to všechno před 14 lety začalo. V březnu 1998 přijela do Libye pracovat pětice bulharských zdravotních sester. Snad chtěly pomáhat africkým dětem, nebo je lákala vidina vysokého výdělku, který tehdy Muammar Kaddáfí zahraničním specialistům nabízel.

Africký sen se změnil v nejstrašnější noční můru. Zdravotnice strávily ve vězení devět let. Vyšetřovatelé je mučili tak dlouho, až z nich dostali přiznání. Před rozsudkem smrti je zachránila až intervence tehdejší manželky francouzského prezidenta Cecile Sarkozyové.

Lékaři o tomto případu dodnes nechtějí před cizinci mluvit. Vysílám proto k primáři svého známého doktora Adama Almisárího.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína z libyjského Benghází, z nemocnice, kde se léčí pacienti nakažení virem HIV

"Říkal, že je zajímavé, že se tady během očkování vytvořila bezpečnostní jednotka. Nikdo nevěděl proč. Někdo asi předal těm bulharským sestrám a palestinskému lékaři nějakou látku, aby ji, prý neškodnou, vyzkoušeli. Potom tato organizace zmizela i s látkou. Během vyšetřování se nenašla," zjistil, co se vypráví.

Pro nakažené děti byla poté s pomocí Francie zřízena v budově bývalého pasťáku speciální nemocnice, kde bylo více než 400 dětí izolováno. Asi 50 z nakažených dětí již zemřelo.

„Moje sestra tenkrát rodila v té nemocnici. Neteři naočkovali virus HIV a sestra se jím infikovala při kojení. Neteři je teď 13 let. Nakazili ji, když měla 40 dní. Od státu jsme dostali milion dolarů odškodnění. Teď bychom chtěli odjet na léčení do Itálie,“ říká arabský mladík, jehož sestra a neteř onemocněly AIDS.

Nové vyšetřování?

Kaddáfí původně požadoval, aby odškodnění zaplatily evropské země včetně České republiky, a to odpisem dluhů. Nakonec ale peníze vyplatil ze státní, tedy ze své kapsy. Příbuzní obětí to považují za nepřímý důkaz jeho zločinu.

„Když tehdy rodiče se sestrou přišli do nemocnice, řekli jim, že přijeli nějací evropští specialisté, kteří budou děti léčit. Vzali děti a odnesli je jinam, kde jim naočkovali virus HIV. Myslím si, že to Kaddáfí udělal schválně. Bylo to v době mezinárodního embarga a on chtěl světu ukázat, jak tím lidé v Libyi trpí,“ myslí si arabský mladík.

Do nemocnice zhruba třikrát týdně dochází dívka Safa, které je 16 let a nakazila se, když jí byly dva roky.

„Psychicky jsem na tom dobře. Věřím v Boha a to mi hodně pomáhá,“ říká Safa.

„Její tělo trpí. Má neustálé záněty močových cest, hepatitidu, což znamená problémy s játry, a podobně,“ uvádí otec dívky, který ji doprovází.

Všechny postižené rodiny se spojily do jedné organizace, která požaduje začátek nového vyšetřování.

„Myslíme si, že za to může Kaddáfí, že to všechno vymyslel on. Je to jako s tím letadlem nad Lockerbie.Ty bulharské sestry jsou v tom nevinně - nevěděly, co v těch injekcích bylo. Kaddáfí se to pak pokoušel svést i na Mossad, ale to je k smíchu,“ dodává otec Safy.

Martin Dorazín, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme