V Libyi je přes dvě stě obětí. Potyčky hlásí i z Tripolisu

Už přes dvě stovky obětí si podle místních zdravotnických zdrojů vyžádaly protivládní demonstrace v severoafrické Libyi. Protesty s ohniskem v odbojném městě Benghází začaly ve středu a eskalovaly během víkendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Benghází nabírají na síle. | Foto: ČTK/AP

Podle svědků použily ozbrojené síly režimu plukovníka Kaddáfího v Benghází proti lidem automatické i těžké zbraně. Střílely prý často do účastníků pohřbů obětí předchozích srážek. Místní lékař popsal víkendový zásah jednotek jako brutální masakr.

Potyčky už podle televize Al-Džazíra vypukly i v dosud relativně klidné metropoli Tripolisu.

Podle Spojených států jsou nejspíš obětí protivládního povstání už stovky. K okamžitému zastavení násilí vyzývají Libyi Washington i Brusel.

Sajf Islám, syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího řekl, že demonstranti se zmocnili některých vojenských objektů a zbraní včetně tanků. Varoval, že zemi hrozí občanská válka. Zdůraznil, že armáda zajistí bezpečnost „za každou cenu“. Současně slíbil obyvatelům reformy.

Zatímco se objevily spekulace, že Kaddáfí uprchl ze země, jeho syn ujistil, že otec je v Libyi a má podporu armády. V důsledku „spiknutí“ a kmenového systému hrozí podle něj zemi rozdělení na více malých států.

Jan Prokeš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme