V Libyi pohřbili mladíka, který loni dopadl Muammara Kaddáfího

Libyjci požadují potrestání únosců 22letého Omrana Šábana, který před rokem dopadl diktátora Muammara Kaddáfího a vytáhl ho z odvodňovacího potrubí, kde se skrýval. Šábana v létě unesli příznivci svrženého a zavražděného diktátora, mučili ho a nakonec pustili. Mladík se pak léčil ve Francii, kde ale včera na následky zranění zemřel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muži se modlí u rakve Omrana Šabána během jeho pohřbu v Misurátě | Zdroj: Reuters

Rakev s jeho tělem převezli z kliniky ve Francii do Omranovy rodné Misuráty, kde se s ním přišlo rozloučit asi 10 tisíc lidí.

Jeho rakev pronesli celým městem a za skandování různých hesel došli až na stadion, kde se konalo poslední rozloučení. V prosklené rakvi byly na jeho těle vidět stopy po zranění a mučení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pohřbu Omrana Šábana, který před rokem dopadl Muammara Kaddáfího, informoval zvláštní zpravodaj Martin Dorazín

Omran je v Libyi velmi populární, protože je jedním ze symbolů revoluce. Právě on našel a dopadl diktátora Muammara Kaddáfího, který po převratu utekl z Tripolisu, skrýval se v rodném Syrtu a nakonec ho našli ukrytého v kanalizačním potrubí.

Libyjská vláda prohlásila Omrana Šábana za mučedníka. Úřadující libyjský prezident Muhammed Magarief, který dojednal Šábanovo propuštění, slíbil potrestání viníků.

Únosci pocházejí z pouštního města Baní Valíd, které i rok po Kaddáfího smrti zůstává baštou sympatizantů svrženého a zavražděného diktátora. Jde o těžce přístupné pouštní město a sídlo velkého kmene, kde žije asi 100 tisíc lidí.

Právě ti měli zřejmě největší zájem na tom, aby člověk, který se stal symbolem Libye, zmizel ze světa. Krutě ho mučili a jeho tělo pořezali žiletkami. Zraněním, která utrpěl během mučení a únosu, podlehl v nemocnici ve Francii.

Martin Dorazín, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme