V Libyi se dál bojuje o budoucnost země

Mezinárodní společenství odsuzuje násilí libyjského režimu proti neozbrojeným civilistům. Za brutální snahu o potlačení revolty proti diktátorovi Kaddáfímu navíc žádají Francie nebo Británie mezinárodní postihy, Rada bezpečnosti OSN pak potrestání viníků masakrů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protest proti Kaddáfímu

protest proti Kaddáfímu | Zdroj: ČTK

Situace v Libyi je ale stále nepřehledná a Muammar Kaddáfí se zatím nevzdává. Už zřejmě ale ztratil kontrolu nad většinou Libye. Věrnost mu rychle vypovídají diplomaté i špičky režimu včetně ministra vnitra. Posádka letadla, které mělo podle rozkazu zaútočit na centrum opozice, se prý raději katapultovala, než aby zasypala bombami město Benghází.

Téměř jisté je vítězství opozice na východě země, kde už podle četných zpráv dohlíží na bezpečnost nově vytvořené milice. Na západě a hlavně v metropoli Tripolisu je situace komplikovanější upozornil dnes tamní český velvyslanec Josef Koutský.

Samozvaný ideologický vůdce třetího světa má zřejmě navzdory rychle upadající podpoře tábor stoupenců s ničivou silou. Libyjský zástupce OSN, který se taky přidal k odpůrcům Kaddáfího, varoval před genocidní kampaní, kterou může Kaddáfí naplno zahájit s pomocí věrných důstojníků a najatých žoldáků ze subsaharské Afriky.

V celkově nejisté situaci se jako jistý jeví počínající exodus Libyjců ze země trpící násilím a bezvládím. Tisíce jich míří do sousedního Tuniska i Egypta. Náhlého příchodu desítek tisíc Libyjců se obává Itálie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj v Libyi a postoj EU popsali ve Stalo se dnes Jan Prokeš a Pavel Novák

Někteří uprchlíci popisují hrůzy, které se za poslední týden v dlouhé roky zamrzlé zemi udály. Libyjec v Egyptě mluvil o podzemních věznicích, francouzský lékař vracející se z Benghází zase zběsilý teror provládních milicí, které podle jeho odhadů pozabíjely mnoho stovek lidí.

Terčem útoků se staly i Číňané nebo Turci, taky evropské státy se snaží urychlit komplikovanou evakuaci asi deseti tisíc svých občanů. Například Británie dnes vyslala do Libye dvě letadla. Práci v severoafrické zemi přerušují i západní ropné firmy. Podle některých zvěstí plánuje zoufalý režim útočit na ropnou infrastrukturu na východě, který přestal ovládat.

Evropská unie varuje Kaddáfího

V Bruselu dnes jednali o situaci v Libyi velvyslanci členských zemí Evropské unie. Mimo jiné diskutovali o možnosti uvalit na režim diktátora Kaddáfího sankce. Zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák ve Stalo se dnes informoval, že velvyslanci členských zemí sedmadvacítky potvrdili na schůzce v Bruselu odhodlání svých vlád zavést proti Libyi sankční opatření.

„Evakuaci nebude Unie koordinovat úplně na své úrovni, protože už několik států vyslalo letadla a lodě do Libye a koordinují úsilí mezi sebou. Evropská komise nabídla své monitorovací a informační centrum, které většinou harmonizuje pomoc při humanitárních katastrofách,“ připomněl Novák.

Evropská unie zatím neřeší fakt, že Muamaru Kaddáfímu v uplynulých letech její některé členské státy dodávaly zbraně. „Zatím si to nevyčítá, protože ví, že je pozdě plakat nad rozlitým mlékem,“ poznamenal bruselský zpravodaj. „A i když se teď státy rozhodly, že nebudou vydávat nové licence na dodávky zbraní, už je pozdě.“

O zavedení sankcí mluvil v Ozvěnách dne český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle jeho názoru by byly správným krokem, pokud se Kaddáfímu podaří upevnit svou pozici.

Milan Kopp, Pavel Novák, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme