V Libyi se opět bojuje, Kaddáfího stoupenci prý ovládli město Baní Valíd

Pět mrtvých údajně zůstalo po ozbrojených střetech mezi vládními ozbrojenci a stoupenci svrženého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího v pouštním městě Baní Valíd. Boje tam vypukly zřejmě poté, co provládní milice zadržely několik Kaddáfího přívrženců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjský rebel při útoku na jednotky Muammara Kaddáfího | Foto: Nasser Nasser | Zdroj: ČTK

Jeden bojovník loajální vládě podle agentury Reuters prohlásil, že město teď kontrolují silně ozbrojení nepřátelé současného režimu.

Městská rada údajně požádala o intervenci armády z Tripolisu, libyjský ministr vnitra ale tvrdí, že za nepokoji nejsou boje se sympatizanty loni zabitého plukovníka. Jedná se prý o vnitřní spory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Libyi okomentoval zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

Ačkoliv jde o nejvážnější incident v Baní Valídu od loňského října, situace v Bání Valídu podle zahraničně-politického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka stabilitu nové libyjské vlády neohrozí.

„Jde jen o jedno město, byť významné. Ale je to opět důkaz toho, kam by se Libye mohla řítit, tedy že jednotlivé části Libye budou spravovány vlastními vládami a že se země de facto rozpadne,“ uvedl Slezák.

Město Baní Valíd bylo baštou sil věrných Kaddáfímu do jejich úplné porážky. Dobytím pouštního městečka ležícího asi 140 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu vyvrcholila osmiměsíční ozbrojená vzpoura proti Kaddáfího diktátorskému režimu.

Jan Prokeš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme