V Libyi vypršelo ultimátum ke kapitulaci

Dnes skončilo ultimátum ke kapitulaci, které dali noví vládci země zbývajícím ozbrojencům věrným svrženému režimu plukovníka Kaddáfího. Ti kontrolují čtyři poslední města. Kaddáfího milice se nevzdaly a jednotky někdejších rebelů proto zahájily ofenzívu proti vzpurným městům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chystání zbraní na dobývání města Bání Válid | Zdroj: Reuters

Boje jsou hlášeny z okolí Syrty, rodiště padlého diktátora, i z pouštního města Bání Válid. Tam se do operací proti Kaddáfího vojákům zapojily i spojenecké letouny NATO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Prokeš informuje o situaci Libyi

V Bání Válid se Kaddáfího odpůrci setkali s nečekanou přesilou loajalistů svrženého vládce a do města, kde údajně přišli během přestřelek a raketových útoků o mnoho mužů, prý proto mířil další vojenský konvoj s cílem zlomit odpor.

Silám libyjské Přechodné národní rady se pak dnes podařilo obsadit severní polovina města. Podle očitých svědků se bojuje i o centrum.

Krátce před zahájením aliančních náletů se bojovníci nového režimu z Bání Válid stáhli. Podle jednoho z nich dostali informaci o chystané akci NATO.

Jeho vedení nepřestává zdůrazňovat, že v libyjském konfliktu dál operuje ve prospěch civilistů, že ale není cílem Aliance dopadení nebo zabití samotného plukovníka Kaddáfího.

Šéf nové přechodné vlády Libye Mustafa Džalíl zavítal z dočasného sídla kabinetu v Benghází do Tripolisu. Stalo se tak poprvé od chvíle, kdy metropoli dobyli vzbouřenci proti Kaddáfího vládě.

Na jihozápadě Libye se mezitím střetli soupeřící frakce povstalců.

Jan Prokeš, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme