V Libyi vypršelo ultimátum pro odevzdání zbraní. Milice se ale nevzdávají

Libyjská vláda postavila mimo zákon ozbrojené milice, které od loňské války kontrolují kmenová území, oázy a města. Dvoudenní lhůta k demilitarizaci vypršela dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oficiální bezpečnostní složky Libye | Zdroj: Reuters

Libye prožívá nejnebezpečnější období od konce války. Vláda se rozhodla skoncovat s milicemi, které ovládají jednotlivá kmenová území a města.

Prezident Mohammed el-Megarief prohlásil, že se bojovníci musejí podřídit oficiálním strukturám. To znamená: připojit se k armádě a policii, nebo zlikvidovat své základny a vrátit se k normálnímu životu.

V důležitém východním městě Derna už ozbrojenci vyklidili všech pět svých táborů, jinde se ale rozpustit nechtějí.

Některé milice ale vládě nevěří a odmítají se vzdát zbraní. V Tripolisu a Benghází se už milice dostaly do ozbrojených střetů s vládními silami. Už několik nocí se ozývá střelba.

Jako milice jsou chápáni především příslušníci radikálních Brigád z Abú Slím a islámské organizace Ansar al-Šaríja, která stojí za nedávným raketovým útokem na konzulát Spojených států v Benghází, při kterém zahynul americký velvyslanec Chris Stevens.

Martin Dorazín, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme