V Libyi vznikne vláda národní jednoty. Má sjednotit soupeřící frakce v zemi

Libye by po roce a půl měla mít novou vládu o 32 členech, dohodla se na ní prezidentská rada. Má nahradit stávající dva kabinety, které sídlí odděleně v Tripolisu a Tobruku. Vznik nové vlády zprostředkoval zmocněnec OSN pro Libyi Martin Kobler. Jejím hlavním úkolem je sjednotit soupeřící frakce v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doma sešitá libyjská vlajka | Foto: CC BY-NC-SA 2.0, Collin Anderson

Zmocněnec OSN pro Libyi, německý diplomat Martin Kobler vyzval mezinárodně uznávaný libyjský parlament, který sídlí na východě Libye v Tobruku, aby se co nejdříve sešel a novou vládu schválil. Má na to deset dní.

Kabinet má vést tripolský obchodník Fáiz Sarrádž, který se na jejím vzniku podílel a který stojí v čele prezidentské rady.

Vznik nové vlády ovšem mohou provázet problémy. Prezidentská rada se na ní totiž neshodla jednomyslně. Dva její členové se pod seznam nových ministrů nepodepsali.

Dohodu o ustavení vlády národní jednoty podepsali už v prosinci v Maroku někteří libyjští poslanci. Ani jeden ze dvou parlamentů, které dnes v zemi fungují, ale dokument neratifikoval. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová nicméně označila rozhodnutí ustavit vládu národní jednoty za klíčové pro stabilizaci politické, ekonomické i humanitární situace v Libyi.

Jeden z nich podle agentury Reuters prohlásil, že východní Libye je v novém kabinetu slabě zastoupená a že ozbrojené síly spojené s východolibyjskou vládou nemají dostatečnou podporu.

Podle Reuters s podobou nového kabinetu nesouhlasí také někteří z poslanců obou libyjských parlamentů. Někteří považují kabinet o 32 členech za příliš velký.

Zatím taky není jasné, kdy a kde by měl nový kabinet začít pracovat. Mezinárodní agentury odhadují, že v Tripolisu.

Libye je rozvrácená od arabského jara v roce 2011, kdy padl režim Muammara Kaddáfího. Milice, které proti němu bojovaly, následně odmítly složit zbraně a Libye se fakticky rozpadla na několik částí. Od léta 2014 měla země dva paralelní parlamenty i vládní kabinety. Každá z těchto stran se těší podpoře různých ozbrojených skupin.

Tea Parkanová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme