V Libyi zemřel propuštěný atentátník z Lockerbie

Ve věku 59 let zemřel Abdal-Báset Mikrahí. Ten byl jako jediný usvědčen z atentátu na americké letadlo, které spadlo na skotské Lockerbie. Při útoku v roce 1988 zemřelo 270 lidí, většina z nich byli Američané. Soud poslal Mikrahího v roce 2001 do vězení na doživotí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odsouzený libyjský atentátník Mikrahí v říjnu 2011 | Zdroj: Reuters

Bývalý důstojník libyjské rozvědky trpěl rakovinou prostaty. Špatný zdravotní stav byl důvodem, proč byl Mikrahí předčasně propuštěn z britského vězení v roce 2009. Podle lékařského dobrozdání mu tehdy zbývaly jen tři měsíce života.

Režim Muammara Kaddáfího ho po návratu do Libye vítal jako hrdinu. Muž, který vždy trval na své nevině, se pak usadil na předměstí Tripolisu.

V Británii se objevily dohady, že za Mikrahího propuštěním byly jiné než humanitární důvody. Příbuzní obětí z Lockerbie mají v otázce Libyjcovi viny rozporuplné názory.

Britský premiér David Cameron dnes uvedl, že Mikrahího smrt je příležitostí k vzpomínání na oběti atentátu. Dodal, že atentátník neměl být nikdy propuštěn z vězení.

Pavlína Nečásková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme