V Lisabonu je zatím klid, dnes plánují odpůrci NATO protesty

Summit NATO v Lisabonu se koná za velmi přísných bezpečnostních opatření. Zatím policisté nemuseli proti demonstrantům zasahovat, na dnešní odpoledne ale plánují aktivisté velké protesty proti NATO, válkám i globalizaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí české iniciativy Ne základnám Jan Májíček mezi dalšími mírovými aktivisty | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Na rozdíl od loňského summitu ve Štrasburku, kdy ulice ovládly běsnící gangy a policie odpovídala slzným plynem a gumovými projektily, se v Lisabonu zatím sešlo jen několik mírových aktivistů.

Ti se navíc scházejí na svém vlastním summitu - radí se tam třeba, jakými formami protestovat proti cizím vojenským základnám. Do Lisabonu přijel přednášet a diskutovat i Jan Májíček z hnutí Ne základnám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi mírovými aktivisty natáčel v Lisabonu redaktor David Koubek.

„Jsme součástí mezinárodní sítě proti vojenským základnám a je to pro nás důležité, protože tady v Lisabonu se na summitu NATO bude schvalovat nová strategická koncepce aliance, která zahrnuje i projekt protiraketové obrany,“ vysvětlil redaktorovi Radiožurnálu Davidovi Koubkovi.

Protiraketová obrana přitom podle Májíčka není potřeba - žádný útok nám totiž prý nehrozí, ani z Íránu: „Evropa se nemá čeho bát, pokud bude provádět politiku diplomacie.“

Zájem o antisummit je malý

Lidí nebylo v přednáškovém sále mnoho - vešli by se do jednoho autobusu. Zájem o antisummit je daleko menší než byl loni ve Štrasburku.

„Je daleko lehčí dostat masy lidí do středu kontinentu než na periferii Evropy, ještě k tomu značně zbídačenou," říká v kantýně Kevin Carter - Ir, který žije v Barceloně a patří k tamnímu pacifistickému hnutí.

Sleduje přitom televizi, která ukazuje jak pár kilometrů odsud, na summitu, státníci vzdávají hold vojákům z Afghánistánu. Zdá se mu to absurdní.

Dnes by se právě proti válce, ale také proti NATO i proti globalizaci mělo protestovat. „Všichni tu jen doufají, že se nebude opakovat něco podobného jako ve Štrasburku, kde takzvaná černá komanda dokonce vypálila celý hotel. Lidem, kteří odmítají násilí a válku, by to totiž neprospělo,“ přiblížil z Lisabonu Koubek.

David Koubek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme