Bruselský soud projedná vydání Puigdemonta 17. listopadu.Sesazený katalánský premiér zůstává v Belgii

Belgický soud bude o vydání sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a bývalých ministrů do Španělska rozhodovat 17. listopadu. Oznámila to v pondělí bruselská prokuratura. Pětice politiků je od minulého týdne v Belgii a Madrid na ně vydal evropský zatykač. Viní je ze vzpoury kvůli jednostrannému vyhlášení nezávislosti Katalánska.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánský premiér Carles Puigdemont

Katalánský premiér Carles Puigdemont | Zdroj: Reuters

V Katalánsku se budou 21. prosince konat volby. Puigdemont v nich chce kandidovat a vyzval separatistické strany k vytvoření volební koalice. Podle jeho španělského právníka se bude expremiér snažit zůstat v Belgii až do hlasování. Ve Španělsku mu hrozí zatčení. Ve vazbě už skončilo osm ministrů jeho sesazené vlády.

Soudní jednání bude podle prohlášení prokuratury neveřejné. Pokud belgický soud rozhodne o vydání katalánských předáků, budou se proti němu moci odvolat. Puigdemontův právník už dříve oznámil, že to v takovém případě udělá. Vydávací proces by to tak prodloužilo o několik týdnů.

Bývalý katalánský premiér a jeho kolegové jsou po nedělním zadržení zpátky na svobodě. Až do definitivního rozhodnutí jejich případu ale nesmí opustit Belgii. V úterý je přijede do Bruselu podpořit na 200 katalánských starostů, kteří chtějí v unijní metropoli přiblížit postoje separatistického regionu. 

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme