V litevských parlamentních volbách vede opozice

Litevci v neděli volili své zástupce do parlamentu. V pořadí čtvrtých svobodných volbách po získání nezávislosti v roce 1991 se o 141 křesel ucházelo devětkrát více kandidátů. Předběžné odhady favorizují opoziční levicovou Stranu práce ruského milionáře Viktora Uspaskiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Uspaskič | Zdroj: ČTK

Z průzkumů provedených při odchodu voličů z volebních místností získává levice zhruba 28,3 procenta hlasů. Vládní středolevá koalice sociálních demokratů a sociálních liberálů premiéra Algirdase Brazauskase utrpěla porážku a získává jen 20,45 procent hlasů.

Strana práce slibovala občanům tvrdí boj s korupcí, snížení nezaměstnanosti a zajištění všeobecného blahobytu. V jednokomorovém Sejmu ale patrně nezíská tolik mandátů, aby mohla samostatně vládnout. Jako nejpravděpodobnější koaliční partneři se jeví obě dosud vládnoucí strany.

Litevským zákonodárným sborem je jednokomorový Sejm, který má 141 poslanců volených na čtyři roky. Podle nového zákona je 71 poslanců voleno v jednomandátových volebních obvodech a vítězí ten kandidát, který získá většinu hlasů při minimálně 40procentní účasti v daném obvodě.

Jestliže je účast menší, stačí mu také většina hlasů, musí ale zároveň získat nejméně jednu pětinu odevzdaných hlasů. V případě, že žádný kandidát nebude zvolen, koná se v daném obvodě 24. října druhé kolo voleb. Dalších 70 poslanců je voleno na základě stranických listin.

K platnosti voleb zde stačí účast minimálně 25 procent voličů. Pro vstup do parlamentu musí strana překonat pětiprocentní hranici, pro koalici platí sedm procent. Voleb se zúčastnilo 18 politických stran a koalic. Některé strany kandidují jen v jednomandátových obvodech.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme