V Litvě mohly být dvě tajné věznice CIA

Vyšetřování zvláštní parlamentní komise v Litvě potvrdilo, že stát schválil výstavbu vězení americké CIA pro osoby podezřelé z terorismu na litevském území. Některé dokumenty naznačují, že tajné věznice mohly být dvě - jedna malá, druhá velká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vilnius City | Foto: Martin Dorazín

Nejasné ale zůstává, zda tyto věznice byly vůbec uvedeny do provozu. Vyplývá to z dnes zveřejněného vyšetřování parlamentní komise, podle níž letadla určená pro přepravu vězňů bez kontroly vstupovala do litevského vzdušného prostoru a ve Vilniusu několikrát v letech 2002 až 2005 přistála.

Komise nicméně nenašla žádný důkaz, že byl někdo v Litvě vyslýchán. Podle komise státní orgány vydaly povolení umožňující CIA získat nemovitosti, které by byly vhodné k věznění osob podezřelých z terorismu a umožňovaly jejich výslechy. CIA měla mít právo dopravovat své vězně do zařízení a poté ven ze země bez celní a pasové kontroly.

Jana Šmídová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme