V Litvě podepsali koaliční dohodu

K nečekanému zvratu došlo po nedávných parlamentních volbách v Litvě. Ty vyhrála populistická Strana práce multimilionáře ruského původu Viktora Uspaskicha. Nezískala ale tolik mandátů, aby mohla sama sestavit vládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Vilnius | Foto: Pavel Novák

Koalici s ní předem vylučovali sociální demokraté a sociální liberálové, kteří v Litvě dosud vládli. Nakonec ale přece jen s populisty podepsali koaliční smlouvu.

Sociální demokraté premiéra Algirdase Brazauskase a sociální liberálové předsedy parlamentu Arturase Paulauskase se snažili vytvořit koalici proti populistům s centristy a konzervativci. Po několika kolech jednání se ale ukázalo, že je takové spojenectví levice s pravicí nemožné.

Podepsali proto koaliční dohodu se Stranou práce Viktora Uspaskicha, se kterou původně spolupracovat odmítali. Ačkoli populisté získali ve volbách nejvíce hlasů, nestanou se vedoucí silou ve státě. Jejich člověk se nestane premiérem ani předsedou Sejmu a obsadí méně než polovinu ministerských křesel. Strana práce dokonce nezíská ani klíčová ministerstva zahraničí a obrany.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme