Požár v Londýně si vyžádal nejméně 12 mrtvých. Plameny věžák zachvátily během čtvrt hodiny

V londýnské čtvrti White City hoří od noci výškový bytový dům, ve kterém žilo zhruba 500 lidí. S plameny bojují dvě stovky hasičů, na místě je i 40 vozů. Podle televize Sky News se plameny rozšířily ze čtvrtého patra na střechu za 15 minut. Požár si vyžádal nejméně dvanáct obětí na životech, na večerní tiskové konferenci to potvrdili zástupci policie. Přes sedm desítek lidí bylo zraněno.

Londýn (Aktualizováno: 18:18 14. 6. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stabilitu objektu podle mluvčí hasičů Dany Cottonové monitorují odborníci a zatím se zdá, že je bezpečná. Původně panovaly obavy, že by se budova mohla zřítit.

Mluvčí uvedla, že hasiči zachránili mnoho lidí z různých poschodí 24podlažní budovy. Zatím se však nedostali dále, než do 19. nebo 20. patra. Na místě byli jen několik minut po ohlášení požáru. Podle oficiálních informací si požár vyžádal šest lidských životů, policie ale očekává, že jejich počet bude stoupat. Raněných je 74 lidí, z toho 20 vážně. 

Text pokračuje pod onlinem.

Lidé uvízli na chodbách

„Ještě před chvílí blikali lidé v domě telefony, mávali, křičeli, aby na sebe upozornili hasiče. Máme bohužel zprávy, že někteří obyvatelé z vyšších pater se zkoušeli spasit skokem z okna. Hasiči kolem budovy nastříkali speciální pěnu, která by měla jejich pád ztlumit," popisoval situaci krátce po půl sedmé zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek.

„Bylo žalostné, když jsem viděl blikat baterku nahoře (v hořící budově), odkud se zjevně nemohou dostat ven," řekl v rozhlasovém vstupu televizní moderátor George Clare.

Jody Martin vylíčil, že utíkal k domu ve snaze pomoci a že křičel na lidi, aby vyšli ven, ale zevnitř se ozývalo volání, že uvízli v chodbách plných kouře. „Slyšel jsem lidi křičet o pomoc," poznamenal další svědek. „Vypadá to velice špatně, velmi velmi špatně. Nikdy jsem nic takového neviděl," vylíčil Tim Downie.

„V přímém přenosu jsme tady mohli sledovat drama muže, který se objevoval u okna bytu asi desátém, jedenáctém patře. Hasiči prolévali jeho prostor proudy vody. Vypadalo to, jako by se požár této kapse vyhnul a muže se podařilo dostat z té pasti ven," popisuje Hošek.

Z fotografií bylo od počátku patrné, že požár zasáhl celou stavbu, z oken ve všech patrech šlehaly plameny. "Hoří od druhého až po nejvyšší patro," uvedli hasiči na Twitteru. Ve 24podlažní budově se nachází na 120 bytů. Podle britských médií v nich žilo zhruba 500 především sociálně slabších občanů.

„Je pravděpodobné, že nám bude trvat nějakou dobu, než dokážeme potvrdit příčinu požáru," oznámila londýnská policie.

15 minut

Oheň se rozšířil mimořádně rychle. „Podle Sky News ze čtvrtého patra na střechu během 15 minut. Mohlo to souviset i s nějakou estetickou fólií, s nějakým potahem na fasádě budovy. Podle hasičů byla od začátku schodiště naplněná kouřem, takže útěk lidí byl hodně složitý," dodává Hošek.

Hasiči se ho snažili uhasit několika proudy vody. Svědci popsali, že slyšeli lidi, kteří z budovy křičeli. Další vypověděli, že žár byl velmi silný i přes to, že stáli 100 metrů od budovy. Policisté evakuovali a uzavřeli i okolní ulice.

Přilehlá výpadovka byla uzavřena v obou směrech, rovněž metro omezilo provoz.

Bulvární deník Daily Mail na svém webu napsal, že lidé z oken volali o pomoc a že někteří obyvatelé se snažili z bytů dostat s pomocí improvizovaných lan spletených z prostěradel.

Hasiči se je snažili evakuovat. „Viděli jsme padat trosky z budovy, slyšeli exploze, slyšeli zvuky tříštícího se skla," uvedl zpravodaj BBC. Požár byl v noci podle médií viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů.

„Je to velmi rozsáhlý a velmi vážný incident," uvedli hasiči s tím, že na místo povolali velký počet záchranářů. Evakuace je komplikovaná, hasiči pracují v mimořádně obtížných podmínkách a musí nosit dýchací přístroje. Hořet začalo zhruba hodinu po půlnoci místního času.

Hasiči dokázali stříkat vodu za pomoci dálkově ovládané plošiny jen do 10. patra, výše se plameny vymkly kontrole.

Svědci z okolí hlásili ještě v 6.40 středoevropského letního času, že v domě jsou pořád uvězněni lidé. Některé obyvatelé domu vzbudili až záchranáři. Ze svých bytů si neměli čas vzít vůbec nic.

Budova prošla jenom před několika měsíci renovací, tvrdí podle serveru Sky News obyvatelé domu.

„Naše varování nikdo neposlouchal a předpovídali jsme, že podobná katastrofa je jenom otázkou času," cituje televize Sky News Grenfell Action Group, která sdružuje obyvatelé výškové budovy. Ti tvrdí, že na riziko požáru v domě v minulosti už upozorňovali.

Výpovědi obyvatel domů naznačují, že záchrana řady z nich byla šťastnou náhodou. Požární zvonky se rozezněly pozdě a někteří obyvatelé je neslyšeli. Na nebezpečí je tak upozornili až sousedi, kteří křičeli a bušili na dveře. Jeden z obyvatel pro Sky News popsal, jak z dřímot cítil pach spáleného plastu, nevěnoval tomu ale pozornost. Že se něco opravdu děje, si uvědomil až ve chvíli, kdy se rozhodl otevřít okno a slyšel křik.

V sedm hodin SELČ ještě stále nebyla dokončena evakuace obyvatel domu a hasiči neměli oheň pod kontrolou. 

„S velkým zármutkem potvrzuji, že na místě jsou mrtví. V tuhle chvíli nemůžu říct, kolik přesně. Příčina požáru není zatím známa," uvedl šéf londýnských hasičů.

Požár bytový dům značně poškodil. Podle statika Václava Jandáčka bude pravděpodobně potřeba budovu strhnout. Záleží ale na tom, v jakém stavu je konstrukce domu.

„Je vidět, že poškození požárem je velice těžké. Je otázka, do jaké míry jsou konstrukce narušeny. Nevypadá to zatím, že by z toho domu opadaly obvodové panely. Patrně to, co padalo, bylo zateplení nebo nějaké konstrukce strukturální fasády, která na tom mohla být," řekl Radiožurnálu Jandáček.

Záchranáři už ošetřili řadu lidí přidušených kouřem. Právě zplodiny z požáru jsou podle ředitele Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Petra Koloucha největší problém. Lidem v budově hrozí primárně nedostatek kyslíku a udušení.

Požár výškového domu v Londýně. | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Zdravotníci proto při ošetřování nejdřív nasazují kyslíkovou terapii. „Popáleniny se řeší následně, řeší se lokálně chlazením, řeší se zajištěním snížení bolesti pacientů a při těžkých popáleninách je uvádíme do umělého spánku tak, aby netrpěli," vysvětlil Radiožurnálu Kolouch.

Zdravotníci dosud ošetřili řadu lidí kvůli nadýchání kouře a dalším zraněním. Londýnský starosta Sadiq Khan požár označil za vážnou událost.

Oheň se rozšířil velmi rychle

V případě podobného požáru se podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky zásah dělí na dvě primární části. „Jedna je zachránit obyvatele domu, druhá část je uhasit požár. V domě žije 200 obyvatel. To je náročný zásah, protože musíte na jednu stranu lokalizovat požár, aby se dál nešířil, a dostat 200 lidí ven je velmi náročné, protože tam de facto máte několik možností, jak lidi dostat ven, ale záleží na místních podmínkách. Nejvíc obyvatele ohrožují zplodiny hoření. Máte možnost použít evakuačních cest, ale nevím, jaká byla prevence v 70. letech v Londýně. Další možnosti jsou pomocí výškové techniky okny a podobně," popsal Kavka Radiožurnálu.

Ohořelý dům v Londýně | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Podle Kavky je otázkou, jak se mohl požár rozšířit tak rychle do celé budovy. „Tam může být několik faktorů. Může to být třeba po fasádě, která je dodatečně zateplená, je hořlavá, a nebo to může být nějakými vstupy, stoupačkami z bytu a podobně. V dnešní době funguje prevence tak, že dům se musí postavit nebo zrekonstruovat tak, aby nedocházelo k podobnému rozšíření, aby zůstal po nějakou dobu, minimálně 30 minut, v té části, kde vznikl. Největší nebezpečí je ve zplodinách hoření. Tam pak musí zafungovat další prevence, odvětrání domu, a evakuační cesty, kam ty zplodiny vůbec nemohou proniknout, evakuační výtahy a podobně," dodal Kavka.

Odborný časopis Inside Housing ale uvádí, že bezpečnostní opatření, která měla zabránit šíření požáru z patra do patra, byla dočasně deaktivována kvůli probíhající rekonstrukci. Během rekonstrukce se měly vyměnit tepelné trubky, které vyžadují vypnutí bezpečnostních systémů, uvádí časopis.

Jiří Hošek, bal, mos, pj, rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme