V Londýně pokračuje pátrání po dalších obětech čtvrtečních výbuchů

Britská policie měla v noci neděli znovu pohotovost. Bezpečnostní poplach vyvolal v centru Birminghamu podezřelý balíček s dráty a tlačítkem. Policie kvůli tomu evakuovala 20 tisíc lidí. Pyrotechnici pak krabici označili za neškodnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poškozený vagon londýnského metra | Zdroj: ČTK

V Londýně pokračují záchranáři v podzemí metra v pátrání po dalších tělech obětí čtvrtečního teroristického útoku. Na seznamu mrtvých pravděpodobně přibudou další. V troskách vlaku je totiž ještě asi dvacet lidí. Jak z Británie hlásí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka, příslušníci záchranných služeb se snaží vyprostit mrtvá těla v extrémních podmínkách.

V hloubce 30 metrů pod povrchem dosahuje totiž teplota 60 stupňů, navíc je tam velmi prašno. V troskách vlaku jsou pozůstatky asi 20 lidí. Oficiální počet obětí stanovený nyní na 49 tak ještě s největší pravděpodobností vzroste.

Policie v neděli na londýnském letišti Heathrow zatkla na základě protiteroristického zákona tři lidi. Souvislost se čtvrtečními atentáty ale Scotland Yard nepotvrdil.

Někteří britští muslimové se cítí ohroženi

Policie zaznamenala desítky výpadů od nadávek po fyzické útoky. V noci neznámí žháři zapálili mešitu v anglickém městě Birkenhead. Budova islámského kulturního střediska byla naštěstí v době požáru prázdná. K útoku na mešity došlo i na Novém Zélandu. Vandalové vytloukli okna a rozbili dveře i vnitřní zařízení šesti budov.

Po útoku teroristů v Londýně se svým příbuzným stále ještě neozvali dva čeští občané. Ministerstvo zahraničí ale ani u jednoho z nich nemá odůvodněnou obavu o jejich život. Pravděpodobně nebyli poblíž místa výbuchů. Čeští občané se mohou dozvědět více informací o svých blízkých v Británii na krizové lince ministerstva zahraničí na čísle 224182308. Linka funguje nepřetržitě.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme