V Londýně se chystá mezinárodní konference o bezpečnosti v Afghánistánu
V Londýně se má zítra konat mezinárodní konference o Afghánistánu. Mělo by se tam mluvit mimo jiné o časovém harmonogramu předávání odpovědnosti za bezpečnostní situaci v zemi afghánským silám.
Zdá se, že na konferenci se nepřipravuje jen Londýn - Rada bezpečnosti OSN vyškrtla ze seznamu osob podezřelých z napojení na Al-Káidu pět bývalých představitelů afghánského radikálního hnutí Taliban.
Jde vesměs o představitelé bývalé talibanské vlády v Afghánistánu. Znamená to, že už nejsou sankcionováni například omezením cestování ani zmražením účtů. Jak uvádí BBC, krok Rady bezpečnosti zřejmě souvisí s plánem na usmíření Kábulu s těmi příslušníky Talibanu, kteří se zřeknou násilí.
O jejich případné integraci mluvil nedávno afghánský prezident Hamíd Karzáí: "Členové Talibanu, kteří nejsou součástí teroristické sítě, například Al-Káidy a dalších teroristických skupin, jsou synové naší země. A takových jsou tisíce. Měli by se integrovat a my jim to nabízíme."
O případném jednání se zástupci Talibanu mluvil nedávno i velitel sil Severoatlantické aliance v Afghánistánu, americký generál Stanley McChrystal. V rozhovoru pro britský list Financial Times řekl, že by k tomu mohlo přispět navýšení počtu zahraničních vojáků v Afghánistánu. Zároveň zdůraznil, že tamní konflikt musí mít politické řešení.
S afghánským prezidentem Karzáím v Berlíně jednala německá kancléřka Angela Merkelová. Jak uvedla, Německo podporuje cíl afghánské vlády převzít do roku 2014 odpovědnost za bezpečnost v Afghánistánu.
Berlín už přislíbil, že do Afghánistánu vyšle dalších nejméně 500 vojáků a že zdvojnásobí rozvojovou pomoc Kábulu na 430 milionů eur ročně.
Podle londýnského spolupracovníka Českého rozhlasu Ivana Kytky se bude na zítřejší konferenci jednat o koordinaci vojenského nasazení a zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu.
"Lze očekávat, že u jednacího stolu se bude zítra znovu licitovat, která země a za jakých podmínek vyšle do Afghánistánu další vojáky," řekl na Rádiu Česko.
"Ale podle mnohých signálů bude tím hlavním tématem také debata o tom, jak co nejrychleji a v jakých krocích předat pravomoc a také odpovědnost za bezpečnost a územní celistvost země přímo afghánským bezpečnostním silám."
Ivan Kytka také upozornil, že podle řady expertů - včetně britských - je Západ afghánským konfliktem už morálně i politicky vyčerpán.
"Zítřejší konference by měla posloužit krom jiného také k nalezení východiska, kdy a za jakých okolností z Afghánistánu odejít, stáhnout vojenské jednotky," uvedl Kytka s tím, že například v Timesech se objevily informace, že by se tak mělo stát do roku 2015.