V Londýně skončily čtyři dny oslav královnina jubilea

Přelet skupiny letadel královského letectva nad Buckinghamským palácem vedených nadzvukovým Concordem udělal tečku za čtyřdenními oslavami 50. výročí panování královny Alžběty II. Oslav královnina zlatého jubilea na hlavní třídě před palácem se zúčastnilo přes milión lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oslavy v Londýně | Foto: ČTK/AP

Britskou metropoli zaplnil barvitý průvod znázorňující různorodost dnešního života v Británii a Společenství, kterému panovnice předsedá. V průvodu pochodoval i celý symfonický orchestr s osmisetčlenným pěveckým sborem. Oslav se účastnilo také 5000 gospelových zpěváků. Jde o patrně největší sbor shromážděný ke zpěvu této rytmické černošské kostelní hudby.

Královna byla spokojena, lidé se skvěle bavili a policisté i mohou oddychnout, protože se nestalo nic nepředloženého. Policie oznámila, že v onom miliónovém davu byly zatčeny jen tři osoby. Déšť, který meteorologové už dva dny slibovali, začal v Londýně hned po ukončení oslav.

Hlavním sálem radnice v londýnském City po bohoslužbě díkůvzdání ve Svatopavelské katedrále zaburácel smích, když královna prohlásila: "Jsem si nadmíru vědoma významu fotbalu v současné době. Ačkoliv tento víkend přichází zhruba v polovině mého jubilejního roku, co se nás týká, rozhodně nelze hovořit o odpočinku v poločase."

Oslavy zlatého jubilea královny se připravovaly více než rok. Ačkoli londýnský víkend byl jejich ústředním bodem, dneškem neskončily. Královna pojede nyní do Walesu, pak do dalších částí Británie a do Kanady.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme