V Londýně uzavřeli katedrálu sv. Pavla. Z obav před demonstranty

Londýnská katedrála sv. Pavla, jedna z hlavních atrakcí britské metropole, je ode dneška až do odvolání uzavřena. Důvodem jsou obavy o zdraví a bezpečnost návštěvníků poté, kdy se v okolí katedrály rozrostlo stanové městečko demonstrantů protestujících proti nekalým praktikám finančníků a proti kapitalismu vůbec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála sv. Pavla v Londýně je uzavřena | Foto: Reuters

Minulou sobotu, kdy byl Londýn centrem globálních protestů proti kapitalismu, byla v místě jen hrstka odpůrců a zhruba dvacítka stanů. Od té doby, přestože v Londýně není příliš dobré počasí, se městečko rozrostlo asi na stovku stanů a několik stovek osob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Londýně Ivan Kytka v pořadu Stalo se dnes.

Kromě samotného protestu, jde i o happening a recesi. Správcům katedrály se to ale příliš nelíbilo. Každá taková akce má v Británii přísná pravidla, která se snaží zaručit bezpečnost jak pro účastníky, tak pro ty, kteří místem jen procházejí. Katedrála proto v obavách, aby nebyla žalována, raděj místo uzavřela.

Lidé vyjadřují nespokojenost a výhrady vůči tomu, že za finanční propady nenesou vždy vinu ti, kteří ji zavinili – v tomto případě bankéři v londýnské City.

Newyorská Wall Street je svědkem protestních pochodů už několik týdnů, minulý víkend se demonstrovalo také v ulicích několika evropských metropolí. Demonstranti mají zato, že pokud už musí veřejnost nést následky, tak finančníci by z toho neměli být vyčleněni.

Jak dlouho protestní stanová akce v Londýně vydrží, se neví. Vyloučit se ale nedá, že ještě několik dnů nebo i týdnů. Britské sázkové kanceláře dokonce vypsaly kurz na to, že demonstranti před katedrálou vydrží až do Vánoc.

Ivan Kytka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme