V Londýně zemřel páter Jan Lang

V londýnské nemocnici zemřel ve věku 87 let páter Jan Lang. Moravan, který působil jako duchovní rádce a kněz v české a slovenské komunitě v Británii od poválečných let a založil londýnský Velehrad. Prezident Václav Havel mu udělil medaili Za zásluhy l. stupně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Lang s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem | Foto: krajane.radio.cz

Páter Lang se narodil v moravském Rajhradě 20. června 1920. Vystudoval gymnázium na Velehradě a koncem války byl vězněn v Terezíně, kde dostal tyfus a jen tak tak se dožil osvobození. Po válce byl poslán jako stipendista na studia teologie do Anglie. Promoval na Heythrop College.

Po vysvěcení na kněze se chtěl vrátit do Československa, ale po komunistickém puči v únoru 1948 se rozhodl zůstat v Británii, kde ho představený jezuitského řádu pověřil duchovní péčí o české a slovenské usedlíky.

Česká redakce BBC vysílala mnoho let jeho skvělé náboženské promluvy. Krajané oslovovali pátera Langa Otče. Pomáhal všem potřebným, bez ohledu na jejich náboženské přesvědčení. Mezi jiným založil londýnský Velehrad, který se stal sídlem celé řady krajanských organizací.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme