V Londýně zveřejní závěry vyšetřování vraždy Alexandra Litviněnka

Po dnešku by mělo být jasné, kdo nese odpovědnost za vraždu bývalého příslušníka Federální služby bezpečnosti (FSB) a kritika Putinova režimu Alexandra Litviněnka. V Londýně totiž zveřejní výsledky veřejného soudního vyšetřování. Litviněnko zemřel v listopadu 2006 na otravu radioaktivním poloniem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Litviněnko | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Scotland Yard označil za pravděpodobné pachatele bývalé agenty KGB Andreje Lugového s Dmitrijem Kovtunem. Moskva oba podezřelé odmítla v roce 2007 vydat k trestnímu stíhání do Británie.

Vdova po Alexandru Litviněnkovi Marina před časem Českému rozhlasu řekla, že oba muži nemohli být iniciátory zločinu. „Oni neměli ani důvod Sašu zavraždit, ani peníze, aby si pořídili tak vzácný radioaktivní materiál, jako je polonium 210,“ tvrdí Litviněnková.

Podle deníku Guardian mohlo načasování vraždy souviset s tím, že měl Litviněnko zanedlouho vypovídat před španělskými úřady o propojení ruských vládních činitelů s organizovaným zločinem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěrečná zpráva ze soudního vyšetřování vraždy Alexandra Litviněnka může vyústit v přijetí nových sankcí proti Rusku. Více zpravodaj Jiří Hošek

Nové protiruské sankce?

Není vyloučeno, že britská vláda sáhne v souvislosti se závěrečnou zprávou vyšetřujícího soudce sira Roberta Owena k novým sankcím proti Rusku. Předpokládá se totiž, že by mohl konstatovat, že je za Litviněnkovu smrt přímo zodpovědný ruský stát.

Polonium 210 je prudce jedovatá a vzácná látka, která se podle britských expertů vyrábí na jediném místě na světě, a to v uzavřeném jaderném komplexu ve východoruském městě Sarov, což je zařízení kontrolovaném ruským státem.

'Západ Rusko potřebuje'

Tehdy ještě koaliční kabinet Davida Camerona veřejné soudní vyšetřování napřed odmítl, protože nechtěl Rusko provokovat, a původní rozhodnutí zvrátil až britský Nejvyšší soud.

V posledních dnech se objevily zprávy, že britská diplomacie tlačí na Camerona, aby nesáhl k uvalení sankcí na Moskvu, protože Západ teď Rusko potřebuje například při řešení syrského konfliktu.

Vražda ohrozila Británii

Je ale možné, že londýnský kabinet sáhne třeba k potrestání jednotlivých ruských činitelů po vzoru takzvaného Magnického zákona. Vraždu totiž pachatelé provedli tak, že poloniem ohrozili britskou veřejnost. Litviněnko byl také v době smrti britským občanem a spolupracovníkem britské MI6.

„Vyšetřoval případy týkající se organizovaného zločinu v Evropě, protože některá jména znal Saša velmi dobře ještě z Ruska. Věděl, jak jsou tito lidé propojeni. Pracoval jako konzultant pro MI6,“ připomněla v rozhovoru pro Český rozhlas vdova Marina Litviněnková.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme