V maďarském vězení čeká na soud první hacker ze skupiny Anonymous

Maďarská policie zadržela prvního hackera - člena maďarské odnože mezinárodní skupiny Anonymous. Teď sedí za mřížemi a čeká na soud. Vyšetřovatelé i úřady sice sebejistě tvrdí, že útoky hackerů zvládnou, těm se přesto podařilo vniknout mimo jiné na server Ústavního soudu, kde dokonce změnili text maďarské ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest kvůli Obchodní dohodě proti padělatelství (ACTA) se konal 11. února také v Brně | Zdroj: ČTK

Maďarští Anonymous se dostali například na stránku svazu mladých křesťanských demokratů - mládežnické odnože menší vládní strany - kde vymazali řadu informací. Údajně proto, že jim organizace byla nesympatická a vyjadřovala podporu vládě.

Dalším činem skupiny byl útok proti parlamentní radikální pravici, jejíž stránku Anonymous zablokovali na protest proti fašizujícím snahám strany, nebo akce proti stránkám ministerstva školství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O činech skupiny Anonymous v Maďarsku informoval v Odpoledním Radiožurnálu tamní spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Největší ohlas vyvolali Anonymous útokem na stránky Ústavního soudu, kde přepsali text nové maďarské ústavy, doplnili do ní žertovné pasáže a vyzývali národ k podpoře hnutí.

Veřejnosti se útoky hackerů na neoblíbené organizace líbí. V Maďarsku jsou sympatie lidí vůči podobným pirátům útočícím proti úřední moci dost rozšířené kvůli historické tradici.

Na rozdíl od veřejnosti berou úřady tento druh kriminality velmi vážně. Národní vyšetřovací kancelář spolupracuje se zahraničními kolegy včetně českých. Informace si nechává pro sebe, ale přiznává, že odhalovat hackery není lehké.

Vyšetřování případu zatím jediného odhaleného a zadrženého hackera je zrychlené, a soud se tak bude konat brzy. Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Maďarsku Gregora Martina Papucseka pravděpodobně také proto, aby odstrašil celou skupinu Anonymous.

Jelikož jsou podobné činy kvalifikované jako veřejné ohrožení, znamená to, že zadrženému hackerovi hrozí pět až deset let vězení.

Terčem útoků hackerů by se prý brzy měly stát velké firmy a různé ekonomické cíle, například elektrárny. Také hrozí, že z přetěžování stránek přejde skupina Anonymous k přímému ochromení daného serveru firmy či státního úřadu.

Komplexní obranu má v Maďarsku na starost nový orgán, Národní centrum pro bezpečnost v síti, které je ve stavu pohotovosti.

Gregor Martin Papucsek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme