V Maďarsku bojují proti úplatkářství protikorupčním labyrintem

Domluva s revizorem, když cestující nemá platný lístek, nebo obálka komisařovi v autoškole, aby žák ve zkoušce obstál. To jsou jen některé situace, které svádějí ke korupci. Právě s tímto nešvarem se potýkají také v Maďarsku. V Budapešti teď proto mají protikorupční labyrint.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protikorupční labyrint v Budapešti

Protikorupční labyrint v Budapešti | Foto: Gregor Martin Papucsek

Návštěvníci v něm zas tolik nebloudí. Ve skutečném životě je labyrint korupce pravděpodobně mnohem složitější, ale jako varovné či naučné místo je to vynikající nápad.

V jednom z velkých budapešťských nákupních středisek, uprostřed vánoční nákupní horečky, vznikla nevelká instalace v režii maďarské pobočky Transparency International a jednoho ze tří mobilních operátorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do labyrintu se vydal také spolupracovník ČRo G. M. Papucsek

Návštěvník labyrintu, 30letý Gábor, říká, že jsou v něm příklady ze života, takové, na které člověk naráží často. Je známo, že korupce v Maďarsku je rozšířená, jednoduše ji nelze obejít.

U labyrintu má službu mladá slečna, která poradí, kdyby náhodou v labyrintu někdo zabloudil. Lidé jsou však informováni, znají správné odpovědi, a každý se proto dostane ven.

Labyrint je spleť chodbiček, na stěnách visí obrazovky, na nichž jsou otázky související s korupčními situacemi.

Jednou z nich třeba je: Nemáš jízdenku ve vlaku, přijde revizor, který by byl ochoten zapomenout na pokutu, musíš mu však něco dát.

Návštěvník má na výběr několik možností správné reakce: Dát revizorovi úplatek, hlasitě zvolat podvodník, podvodník!, zaplatit pokutu a udat revizora, vyskočit z vlaku a utéct.

Zájemci o vstup do protikorupčního labyrintu | Foto: Gregor Martin Papucsek

Každý ví, že správná odpověď je C. Po ní se v labyrintu otevře správná cesta. Následují další podobné zkoušky čestnosti a protikorupčních postojů.

Objevují se třeba situace, kdy instalatér nedá zákazníkovi účtenku nebo na zkoušce v autoškole žák už potřetí propadne, a komisař chce peníze, aby ho pustil.

40letý soukromý podnikatel, který se labyrintem prochází, si myslí, že správná odpověď na otázky z obrazovek je jednoznačná. Nevěří ale, že lidé odpovídají upřímně. „70 procent z nich se určitě nevyptává instalatéra na účtenku,“ tvrdí.

Zákony korupci spíš nahrávají

Šéfka Transparency International v Maďarsku Noémi Alexová vysvětluje, že cílem instalace je vyzývat lidi do boje proti korupci. Maďarsko se nachází ve spodní části střední skupiny korupcí infikovaných evropských zemí.

Týká se to takzvané každodenní korupce, tedy případů z tohoto labyrintu, ale rovněž vysoké korupce, kdy se proplétá politika a podnikatelská elita.

„Zákonodárství je nepříznivé, protože občanský zákoník preferuje například obchodní tajemství, takže systém nepodporuje transparentnost,“ říká s jistým zklamáním v hlase Noémi Alexová.

Své kouzlo má ale i bonmot, který zazněl při instalaci průhledného plexisklového labyrintu: "Ano, Maďarsko získalo na korupčním seznamu lepší pozici, ale vyšlo nás to dost draho."

Gregor Martin Papucsek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme