V Maďarsku demonstrovali pravicoví extremisté i jejich odpůrci

Maďarští extrémisté zorganizovali v sobotu na severovýchodě země, blízko města Miškovec, demonstraci takzvaně proti romskému teroru. Narazili ale na odpor místních obyvatel i stovek členů různých občanských sdružení, kteří přišli demonstrovat také, ale proti rasismu a nesnášenlivosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nápis Za hezčí budoucnost evokuje pozdrav maďarských fašistů z období druhé světové války – Dej Bůh! Hezčí budoucnost

Nápis Za hezčí budoucnost evokuje pozdrav maďarských fašistů z období druhé světové války – Dej Bůh! Hezčí budoucnost | Foto: Gregor Martin Papucsek

Jak v Dopoledním Radiožurnálu připomněl budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papuscek, záminkou pro demonstraci pravicových sil byla událost zpřed dvou týdnů, kdy Rom v opilosti zabil ženu.

„Parlamentní krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) v reakci na to prohlásilo, že v regionu vládne cikánský teror, policie je prý nečinná a není schopná tomu zabránit. Takže podle hnutí je potřeba na to upozornit veřejnost shromážděním na místě činu,“ přiblížil Papucsek.

Přehrát

00:00 / 00:00

V maďarském Miškovci demonstrovali radikálové i jejich odpůrci. Podrobnosti jsme rozebrali v Dopoledním Rž s budapešťským spolupracovníkem ČRo Gregorem Martinem Papusckem

Dodal, že na místě se sešly stovky sympatizantů hnutí i parlamentní poslanci této strany a přišli také lidé v uniformách, jaké nosili členové rozpuštěné Maďarské gardy.

Papucsek připomněl, že gardisté, tedy oddíly připomínající maďarské fašistické oddíly z konce druhé světové války, pochodovaly nedávno i v jiné obci. Bylo to podle něj také na severovýchodě země. Více než dva týdny tam doslova terorizovali romské obyvatele, údajně proto, že kradou a není možné s nimi žít.

„Policie to dlouho jen sledovala, ale nakonec se podařilo dosáhnout toho, že gardisté odešli. Pomohlo tomu i to, že z Budapešti přišli proti nim protestovat různá občanská sdružení. Byl to první výraznější protest proti extremistům a ten druhý byl včera,“ uvedl.

Upřesnil, že radikálové požadují, aby úřady evidovaly takzvanou romskou kriminalitu. Podle nich je totiž jádrem zločinnosti na vesnicích právě tato menšina. „Proti tomu ale vystupuje celá maďarská politická scéna,“ uvedl Papucsek.

Gregor Martin Papucsek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme