V Maďarsku dnes volí nového prezidenta

Maďarský parlament dnes zvolí nového prezidenta republiky. Stane se jím pravděpodobně Pál Schmitt, který ve funkci nahradí začátkem srpna László Sólyoma. Jde o kandidáta vládní strany Fidesz, která má v parlamentu více než dvoutřetinovou většinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament v Budapešti | Foto: Jirka Malina

Parlamentní frakce Fideszu se rozhodla jednomyslně podpořit Pála Schmitta, který je v současnosti předsedou Národního shromáždění. Podle pozorovatelů je tedy víceméně jisté, že volba prezidenta bude úspěšná již v prvním kole dnes odpoledne.

Schmitta lze podle nich označit za člověka blízkého premiérovi Viktoru Orbánovi a dá se očekávat, že nebude klást překážky vládě. Sám Schmitt prohlásil, že nemíní být protiváhou vlády, ale motorem jejího legislativního rozletu.

Proto ho kritizují všechny opoziční strany a mnozí analytici. Schmitt bude mít i protikandidáta - kandidáta opozičních socialistů, který však nemá žádné šance.

Gregor Martin Papucsek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme