V Maďarsku navyšují hráze, čekají povodňovou vlnu na Dunaji

Vrchol povodňové vlny míří do Maďarska. Přípravy na velkou vodu v zemi pokračovaly celou noc. Na pravém břehu řeky mezi Györem a Budapeští se uzavírají pořád další a silnice, jedna vesnice je úplně odříznutá od světa. Skutečná zatěžkávací zkouška pro hráze, lidi i nasazenou techniku přijde o víkendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na velkou vodu v Budapešti - Margaretin ostrov | Zdroj: ČTK

Prognózy odborníci stále upravují a předpovídají vyšší vodní stavy vodní stavy, než jakými počítali před několika dny. Na kritických místech chybí ještě do rekordních stavů necelý metr, v Budapešti přes dva metry.

Ještě intenzivněji se zpevňují a nyní i zvyšují hráze, pomáhá i armádní technika, k dispozici je přes 3000 vojáků a policistů, 8000 dobrovolníků, kteří se hlásí z celé země.

Menší panika vypukla večer ve vesničce Győrujfalu, kde se ‚sklouzla‘ hráz, ale voda ji neprorazila. Na místě se objevil i premiér Viktor Orbán, který v průběhu dnešního dne řídít záchranné práce v oblasti Györu.

Orbán vyzval všechny obyvatele země, aby se zapojili do budování protipovodňových bariér. Zároveň ale varoval před šířením poplašných zpráv.

Česko bojuje šestý den s povodněmi. S opadáváním vody pokračuje úklid a sčítání škod

Číst článek

Mezitím začal Dunaj v Bratislavě v noci pozvolna klesat. Řeka večer vytvořila historický rekord, když vystoupala až na 1034 centimetrů. Veletok se tak jen těsně udržel pod úrovní nových protipovodňových beriér.

Gregor Martin Papucsek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme