V Maďarsku platí zákaz hracích automatů. Provozovatelé heren se bouří

Rekordně rychle dokázali poslanci v Maďarsku zakázat hrací automaty. Od návrhu zákona až do jeho uvedení v platnost utekl jen jeden týden. S výjimkou tří velkých kasin tak odedneška musí zůstat všechny automaty vypnuté. Maďarsko začalo omezovat výherní automaty už před několika měsíci. Vláda tak chce zabránit tomu, aby v nich utráceli chudí lidé své sociální dávky. V jedné z posledních heren se byl těsně před definitivním uzavřením podívat spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výherní automat | Foto: Michal Malý

Chlapík, který to tu provozuje, jmenuje se György, mne vyzývá, abych se ohlédl, zda neuvidím nějakého mafiána. A ptá se jediného hráče, staršího pána Imra, zda má u sebe zbraň. Chodí sem otcové rodin přehrávat sociální dávky?

Přehrát

00:00 / 00:00

V jedné z posledních heren se byl těsně před definitivním uzavřením podívat spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

„Sem si lidé nenosí své poslední peníze, naše zákazníky nevydržuje stát. Jsou to lidé, kteří si rádi zahrají, mají rádi samotnou hru.“

Asi třicetiletý Balázs sem chodí pravidelně a přesvědčuje mne o tom, že lidé se chtějí v herně bavit, a ne prohrát sociální podporu.

Podle oficiálního odůvodnění předlohy údajně hrozilo, že lobystické skupiny si takříkajíc koupí vládní poslance, a přesvědčí je o zachování automatů. Proto bylo třeba jednat tak rychle. Poslanci chtěli především zachránit rodiny gemblerů a jejich poslední drobné ze sociálních dávek.

Ministr a autor nápadu navíc připojil osobní vyznání, že jeho křesťanská morálka nestrpí hazardní hry.

Maďarsko je bez hracích automatů, výjimku mají jen tři kasina

Číst článek

György se ale ptá, proč nezakázal i státní loto, losy či koňské dostihy. I za to se utrácejí rodinné peníze.

Nejvytíženějším člověkem v těchto dnech je prezident spolku provozovatelů hazardních her István Schreiber.

„Závislých na hracích automatech je jedno procento. Pro porovnání - poměr závislých na alkoholu se v Maďarsku pohybuje kolem 30 procent,“ uvádí Schreiber.

Gregor Martin Papucsek, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme