V Maďarsku probíhá druhé kolo parlamentních voleb

V Maďarsku dnes začalo druhé kolo parlametních voleb. Překvapení se ale politologů neočekává. Fidesz Viktora Orbána čeká přesvědčivé vítězství. Podle odhadů by totiž právě po druhém kole měla jeho strana získat dvoutřetinovou většinu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí Fidesz Viktor Orbán s manželkou a dcerou u volební urny

Předseda hnutí Fidesz Viktor Orbán s manželkou a dcerou u volební urny | Zdroj: ČTK

Avizované druhé kolo se odehraje už v pouze v sedmapadesáti volebních obvodech. K volebním urnám tak přijde už jen 2,5 miliónů Maďarů.

Předchozí kolo ovládl ve 110 obvodech právě Fidesz a má jistotu vládní nadpoloviční většiny. Vláda tedy bude moci být jednobarevná. Podle odhadů, získá Fidesz i dvoutřetinovou parlamentní většinu. V parlamentu získají místa ještě socialisté, extrémní pravice a nová zeleno-liberální strana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Druhé kolo parlamentích voleb v Maďarsku. Více tamní spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek.

Z předpovídané dvoutřetinové ústavní většiny jedné strany má strach opozice a část veřejnosti. Nutno podotknout, že Fidesz se obavy ani nesnaží vyvrátit, neboť po volbách skutečně hodlá učinit potřebné reformy a doslova obrátí stávající systém vzhůru nohama.

O složení vlády se zatím vedou spekulace. Post ministra zahraničí má nicméně takřka jistý János Marton, který zastával tentýž post v první Orbánově vládě v letech 1998 -2002. Rovněž osoba premiéra, Viktora Orbána, je jasná.

Nový parlament by se měl pravděpodobně sejít už za tři týdny, přičemž kompletní složení vládního kabinetu bude známé začátkem června.

Gregor Martin Papucsek, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme