V Maďarsku řádí rozvodněná Tisa

Rozvodněná řeka Tisa protrhla na dvou místech hráz na severovýchodě Maďarska. Voda postupně zaplavila 20 obcí, ze kterých musí být evakuováno přes 30 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarská vláda vyhlásila v celé postižené oblasti stav ohrožení a na pomoc obyvatelstvu vyslala tisíce vojáků. Následkem záplav je řada silnic v župě Szabolcs-Szatmár-Bereg pod vodou anebo je sjízdná jen zčásti. Uzavřené jsou i některé mosty přes Tisu a hraniční přechod do Ukrajiny u obce Tiszabecs.

Jak hlásí náš spolupracovník Gregor Martin Papucsek, záchranných prací v kritické oblasti v severovýchodním cípu země se účastní na 14 tisíc dobrovolníků, policistů a vojáků. Na hráze položili 800 tisíc pytlů s pískem. Obce částečně nebo úplně zaplavila voda a střeží je policie, aby se lidé nevraceli pro domácí zvířata, jako se o to pokoušeli na mnoha místech. Včera protrhnutá hráz je poškozena ještě více, narušená je už v délce 120 m. Záchranáři se snaží zabránit vodě v postupu tak, že z vrtulníků shazují obrovské pytle naplněné kameny. Ohroženou oblast dnes navštívil prezident Ferenc Madl, který vydal i výzvu obyvatelům Maďarsku a požádal je o pomoc postiženým lidem. Záplavy jsou ale větší než jakýkoli předchozí rok. Nerozvodňuje se jen Tisa, ale i její přítoky.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme